“Girişimcilik Devlet Politikası Olur mu?” 7. Girişimcilik Kongresi Not (1)

Münbit 7. Girişimcilik Kongresi

Müteşebbis Üniversiteliler Bilgi İletişim Topluluğu’nun (Münbit) düzenlemiş olduğu 7. Girişimcilik Kongresine katılıp hiç dinlemediğim işadamlarını ve çok uluslu şirketlerin ceo ve üst düzey yöneticilerini dinlemek ve onların girişimcilik üzerine biz gençlerle paylaşacaklarını duymak için gittik.

Gittik diyorum çünkü benimle birlikte kongreye katılan 10 arkadaşım vardı. Kongre çok keyifli, bol paylaşımlı ve özellikle konuşmacıların kendi işleri üzerinden teorik bilginin yanında pratik bilgileri de bizlerle paylaşmaları bizlere yeni ufuklar açtı.

Kongrenin açılış konuşmasını Münbit’in genç başkanı Ebubekir Tivnikli gerçekleştirdi, genç başkanın heyecanı cümlelerine yansıdı haliyle. Genç başkan konuşmasında; “ Ülkemizin geleceğinin bizler gibi genç girişimcilerin omuzlarında ”olduğunu söyledi.

Başkanın konuşmasının ardından kongrenin ilk konuşmacısı Sanayi Bakanı Nihat Ergün’dü. Sayın bakan sanki genç başkanın konuşmasından haberdarmış gibi ülkemizdeki girişimliğin ne durumda olduğundan ve girişimciliğin ülkemizde istediğimiz seviyeye gelebilmesi için yapılan ve yapılması gereken çalışmalardan bahsetti.

Senin Her Tarafın Düşman Sen Girişimci Olamassın

Sayın Bakanın konuşmasında ilk önce; Girişimciliğin ülkemizde istenilen seviyede olamamasının nedenleri üzerinde durdu. Başlıca nedeninin bizim çocuklarımızın, gençlerimizin,  yetiştirilme tarzı ve onlara uygulanan eğitim sisteminin yanlış olduğunu söyledi. Bakanın tespiti şuydu; “Siz çocuklara daha ilkokul çağından itibaren yurdun dört tarafının düşmanlarla çevrili olduğunu söylerseniz o çocuktan gençten nasıl bir girişimde bulunmasını kendini ulusal ve uluslararası arena ispatlamasını beklersiniz” oldu.

Bana göre bakanın yapmış olduğu tespit çok doğruydu. Çünkü bizlere bütün komşularımız düşman gösterildi, bizlere hep kendi kabuğumuzda olmamız söylendi, “Azıcık aşım ağrısız başım” anlayışı öğretildi. Bizlere bu zamana kadar girişimciliğin “G”si öğretilmedi, hep devlete sırtını daya, devletin malı deniz yemeyen keriz dendi, her şey devletten beklendi.

Sayın bakan bizim içinde bulunduğumuz atalet halinden, yetiştirilme tarzımızdan sıyrılarak kendi özümüze dönerek ilk olarak iç engelleri daha sonra dış engelleri aşmamız gerektiğini, “bizim dört tarafımız düşman, üç tarafımız deniz biz içeride otururuz” anlayışından sıyrılarak komşularla sıfır problem maksimum işbirliği söylemini benimseyip ile hareket etmemiz gerektiğini söyledi. Aslında bunun son yıllarda nasıl uygulandığını ve nasıl başarılı sonuçlar alındığını hepimiz gördük.

Girişimcilik Devlet Politikası Olur mu?

Girişimciliğin devlet politikası haline gelmesinin, bunun eğitimde, sağlıkta, ticarette, sosyo-kültürel alanlarda olmasının ülkemizi 2023 vizyonuna çok daha hızlı kavuşturacağını söyledi. Girişimciliğin hangi yollarla desteklendiğini lise ve üniversitelerde en kısa zamanda girişimcilik derslerinin müfredata gireceğini, bu sayede 1.3 olan girişimcilik oranın yükseltileceğini söyledi. Girişimci olanlara yapılan hibe ve kredilerden bahsetti. Burada gelen şöyle bir soru; “ Ya girişimcilere verdiğiniz hibeler giderse?” ve bananın yanıtı; “Bu zamana kadar devletin parası kafası çalışmayan adamlar tarafından yendi hiç getirisi olmadı, birazda kafası çalışan adamlar yesin hiç olmasa biri batarsa biri ihya olur hepsinin zararını karşılar” oldu. Girişimciliğin en önemli kuralının risk almak olduğunu söyledi.

Ülkemizin kurtuluşunun gençlerin ve girişimcilerin omuzlarında olduğunu, ülke olarak cumhuriyetimizin 100’üncü yılı hedefinin 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek olduğunu biz gençlere, üniversite öğrencilerine çok işin düştüğünü söyledi.

Devamı Daha Sonra…

7. Girişimcilik Kongresi’nin diğer konuşmacılarının( Çalık Holding; Ahmet Çalık,Türk Telekom Ceo; Gökhan Bozkurt, Uzay Kimya; Sevda Arıkan, Durmazlar Makine; Hüseyin Durmaz, İletişim Uzamanı Şaban Kızıldağ) söylemlerini ve paylaşımlarını diğer yazılarımdan takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir