İşine Aşıklar, Şirketine Aşıklar ve Kariyer Aşıkları

Bir Ders,  Bir Girişimcilik Kongresi ve Başarılı Aşıklar

Bilimsel olarak aşkın tanımı yapıldı mı bilemiyorum ama bu hafta derste öğrendiğim ve bana çok ilginç gelen bir aşk tanımını ve bunun etrafında şekillenen yaşam döngüsünden bahsedeceğim.

Geçen hafta sonu MÜNBİT’in düzenlemiş olduğu 7. Girişimcilik kongresine katılmış ve oraya gelen iş adamlarından, işlerimizde veya kariyer planlarımızda başarıyı yakalamanın formülleri üzerine bazı tavsiyeler dinlemiştim.

Bu hafta içinde ise; bu dönem derslerimize girecek olan hocamızın(Sinan Karagülle) anlattıkları çok ilginç gelmişti. Hocamız yaşadığımız yüzyılda “başarı aşıkların elinde olacak” gibi bir şey söylemişti. Nasıl yani! diye düşünürken, kendine aşık çalışan, işine aşık çalışan, firmasına aşık çalışan ve ülkesine aşık çalışanın ortaya koyduğu değer, ürettiği ürün bir aşıklar ürünüdür, bu nedenle bu ürünü alan müşteride onu tüm değerleri ile alır ve o ürüne aşık olur. Örnek vermişti, bazı insanlar hep belirli markaları ve belirli ürünleri kullanır ve hiç bir çıkarı yokken herkese o ürünü tavsiye eder, çünkü o artık aşık bir müşteridir. Aşıkları da ayırmak pek mümkün değildir. O yüzden Apple, Sony, Adidas, Nike, BMW, AUDİ ve benzerlerinin aşıkları vardır.

Ben kafamda girişimciliği, başarılı olabilmeyi ve aşkı birleştirdim. Dışarıdan baktığımız zaman birbirinden çok bağımsız gibi görünse de bende uyandırdığı çağrışımlar nedeni ile ve kendimce bir sonuç çıkardım. Bu iki farklı mekanda ve iki farklı formatta edindiğim bilgiler bende şöyle bir tanıma neden oldu: “İşine Aşıklar, Şirketine Aşıklar ve Kariyer Aşıkları”. Bu üç kavramın üçü de birbirine bağlantılı. Çünkü üçü de iş ve yaşam döngüsü içerisinde yer alıyor.

Girişimcilik kongresinde dinlediğimiz kişiler sırası ile; Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, Uzay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Arıkan, Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, İletişim Uzmanı Doç. Dr. Şaban Kızıldağ idi. Bu üst düzey konuşmacıların paylaşımlarının hepsi girişimcilik ve kariyer üzerineydi.

Bir iş adamı ve girişimci Ahmet Çalık, girişimciliğin bizcesini tanımlayarak; “ Girişimci ceketi ile yola çıkan kişidir”, “bizim atalarımız, dedelerimiz girişimciydi beklide dünyadaki ilk kobileri biz kurduk” dedi. Çünkü ona göre Anadolu da ki girişimciliğin, kobilerin ilk örneğini Ahi Teşkilatı oluşturuyordu. Bu nedenle girişimciliğin bizim içimizde olduğunu yeter ki bizler İşine Aşık, Vatanına Aşık insanlar, vatandaşlar olalım. “İnsanlar işlerine aşık oldukları zaman başarısız olmaları pek mümkün değil”.

Hafta içinde işlediğimiz derste hocamızdan duyduklarımla hemen örtüştürmüştüm. Ahmet Çalık’ı dinlerken de onun işine ve ülkesine aşık biri olduğunu anladım. Çünkü Ahmet Çalık’a göre de başarılı olabilmede; işini sevmenin, aşık olmanın yanında, ülkeni sevmen aşık olmanda çok önemli. Ona göre başarı bu şekilde daha kalıcı ve daha faydalı oluyor.

Ahmet Çalık’ın söylediği şu söz ise kariyer yapmak isteyen yapacağı kariyere, yakalayacağı başarıya aşık olan biri için söylenmiş bir sözdü. “Biz sadece kendimizi ve firmamızı temsil etmiyoruz aynı zamanda ülkemizi de temsil ediyoruz, ona göre davranmalı ve ona göre adımlar atmalıyız.” Kesinlikle bizler bulunduğumuz kuşak itibari ile bir ara kuşak,(araştırma ile ortaya çıkarılmış) geçiş kuşağı olarak tanımlanıyoruz, çok bireysel düşünüyor ve bireysel hareket ediyoruz, bu nedenle de bir yerde sabit kalamıyor, birlikte uzun süre çalışamıyoruz.

Yaşadığımız yüzyılın başarılı insanları; “Kendine aşık, işine aşık, çevresine aşık, ailesine aşık, firmasına aşık ve beklide en önemlisi ülkesine aşık” insanlardan çıkacak. Yaptığımız her işte, içerisinde bulunduğumuz her ortamda kendimiz gibi olmalı, hal hareket ve tavırlarımız ile işimize, kişiliğimize, firmamıza, temsil ettiğimiz bütün değerlere aşık bir kişi olarak hareket etmeliyiz.

Bizleri, sevdiklerimiz, tanıdıklarımız  işene aşık bir adam olarak tanısın, başarı o zaman çok daha iyi bir tat verecektir…

 

 

3 Replies to “İşine Aşıklar, Şirketine Aşıklar ve Kariyer Aşıkları

  1. Elimizden gelen gayreti göstermeye çalışalım takdir sahibinin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir