Gazeteciliğin Geleceği, İnternet Gazeteciliği Görüşler…

Gazeteciliğin Geleceği, İnternet Gazeteciliği Görüşler…


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi hocalarımdan Doç. Dr. Nilüfer Pembecioğlu’nun (Aynı zaman da benim hocam) Uluslararası Gazetecilik ve Medya Enstitüsü’nün 2009 katılımcısı olarak yer aldığı Florida da ki sempozyum dan gazeteciliğin geleceğine dair görüşler.

Miami Üniversitesi İletişim Fakültesi hocalarından Sam Terilli ‘ başından beri medyanın itici güçlerinden biri olan reklamların gazete sayfalarından internet ortamına kaydığını, bunun da internet haberciliğini daha rekabetçi hale getirdiğini söylemekte.

Önce okuyucuya cazip görünmek amacıyla ücretsiz sunulan hizmetin gün geçtikçe daha pahalıya sunulması, daha güç bir noktaya taşınmasına karşın, bunun olabildiğince sürdürülmesinin zorunlu hale geldiğini, aksi halde hedef kitlenin kaybedileceğinden ya da başka kaynağa yöneleceğinden korkulduğunu dile getirmekte. Bu durum da sam terilli ye göre gazetecilik internet tabanlı devam edecek.

İyi Öykü Her Zaman Satar.

Florida üniversitesi hocalarından Mike Foley ise geçmişten bu güne pek çok gazetenin ortaya çıktığını, el değiştirdiğini ya da ortadan kaybolduğunu, gazeteciliğin gelecekte nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin kesin bir yanıtın olmayacağını vurguluyor.

Foley’e göre gazeteciliğin git gide daha ucuzladığı bir ortamda gazeteciliğe sahip çıkmanın zorlukları da sorumlulukları da oldukça fazla. İnsanların daha az okuduğu daha çok eğlenceye yöneldiği bir ortamda, iyi araştırmanın, gerçek gazeteciliğin çok para gerektirdiğini, bu hizmetleri karşılamanın ise gün geçtikçe güçleştiğini özellikle vurguluyor. Sürekli okurların gazete almaktan vazgeçmeyeceklerin den oldukça emin.

Buna karşın iyi bir öykünün her zaman sattığını, bunun formatının ille de gazete olmadığını söyleyen Foley, diğer biçimlerinde git gide daha çok alıcı bulur konuma geldiğini, gazetelerin yanı sıra televizyon haberlerinin ve dizilerinin çok satan kitapların da bunlar arasında olduğunu söylüyor.

Gazeteci Aslında Eğitimci.

Foley’e göre insanlar bu öyküleri okuyor, bunlardan öğreniyorlar. Yani gazeteci, aslında bir eğitimci. Ancak neleri öğretmesi gerektiği hep bir tartışma konusu. Amerika’nın en ilginç yanlarından biri gazeteciliğin tam bir tanımının ve sınırlarının olmayışı. Çünkü, ifade özgürlüğü gereği burada herkes gazeteci olabiliyor.

Ülkemize de de baktığımız zaman Amerika da ki kadar ifade özgürlüğü olmasa da gazetecilik yapan kişilerin çoğunun mesleki anlamda farklı alanlar da eğitim almış fakat gazetecilik yapmakta olduğunu görürüz. Bu bekli de sorgulanması gereken bir durum.

Tabi şunu da göz ardı etmemek gerekiyor diye üşünüyorum; bir ülkenin düşünürü, aydını, bilim adamı ya da kendini ifade edip, düşünce üreten vatandaşları varsa o ülkenin ilerlemesi ve Dünya kamuoyun da yer edinmesi kaçınılmazdır. Amerika da olduğu gibi.

One Reply to “Gazeteciliğin Geleceği, İnternet Gazeteciliği Görüşler…”

  1. Yıllar önce iletişim fakültesi bitirmiş ve yıllarca da gazetecilik yapmış biriyim. Gerçek gazete okurunun gazetesini elinde tutmak isteyeceğine inanıyorum ancak şu sözlere de kesinlikle katılıyorum. Gazetecelik masraflı bir iş ve günümüz insanı okumak değil eğlenmek istiyor. Reklamların hedefi de ülkemizde okur yazar olmayan 6 milyon insan olmayıp internet kullanan bu eğlence düşkünü insanlar olunca; denklem otomatik olarak kuruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir