Google dan İnternet Gazeteciliğine 5 Milyon Dolar

Arama Motoru Google dan İnternet Gazeteciliğine 5 Milyon Dolar

İnternet gazeteciliğinin hızla artmasına Google da sessiz kalamadı. Basılı materyallerin, teknolojik gelişmeler ile giderek azalacağı düşüncesinin yaygınlaştığı günümüzde internet gazeteciliğine büyük medya kuruluşları büyük yatırımlar yapıyor.

Dünyanın medya patronu olarak anılan Rupert Murdoch, sahibi olduğu dünyaca ünlü TV ve gazete haberlerinin internet üzerinden (arama motorları, sosyal paylaşım siteleri, internet siteleri, sanal ağlar)tarafından hiçbir ücret ödenmeden yayınlanmasına savaş açmış durumda.

Buna yönelik internet gazeteciliğinin üyelikler ile ücretlendirilerek takip edilmesi gerektiği ve internet gazeteciliğinin bu yolla denetim altına alınabileceğini bildirmekte.

Günümüzde internet gazeteciliğinin hiçbir şekilde denetim altında olmaması ve buna yönelik nasıl bir çalışmanın yapılacağına dair geniş kapsamlı bir çalışma yoktu.

Google ve Basın Yayın Kuruluşları

Basın kuruluşları ve medyadan birçok şirketle yakın ilişkileri bulunan internet grubu Google, internet gazeteciliğinin kendisi için ve bu alanda çalışan milyonlarca insan için internet gazeteciliğine yatırım yapmaya karar verdi. Bu nedenle İnternet gazeteciliğine 5 milyon dolar ayırdı.

Google ‘ın üst düzey yöneticilerinden Nikesh Arora, dünyanın her yerinde gazeteciliğin demokrasinin iyi yürümesi için gerekli olduğunu belirterek, “Dünyadaki basın yayın organları internetteki varlıklarını yaymayı sürdürüyor, biz de Google olarak teknoloji tarafındaki rolümüzü oynamayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

5 Milyon Doların Dağıtımı

Google ‘ın kar amacı gütmeyen kuruluşlara vereceği 5 milyon dolarlık teşviğiin, 2 milyon doları ABD içindeki basın yayın organlarına, 3 milyon doları ise ABD dışındaki kuruluşlara dağıtılacak.

Gazeteler ve Google Uygulamaları

Bazı gazeteler, Google’un birkaç uygulaması üzerinde eleştirilerini yoğunlaştırdığını, özellikle Google News sitesini, reklam gelirlerini paylaşmadan makaleleri yayınlamakla eleştirildiğini söyledi.

Arora, Google’ın gazetelerin web sitelerini internet trafiğine gönderdiği ve isterlerse bu gazetelerin makalelerinin Google News’de çıkmasını engelleme imkanları olduğu savunmasını yaptı.

Google internet gazeteciliğinin hem kendisi için hem de gazeteler için faydalı olduğunu biliyor ve bu alanda yatırımlar yapacağını bildiriyor.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir