Verimli Bir Tarayıcı Yada Arayüz İstermisiniz? Google Chrome

Bir Web Tarayıcısı Nedir Ne İş Yapar?

Google Chrome’u anlatmadan önce bir Web tarayıcısının bilgisayar için işlevinden bahsedelim. Web tarayıcısı kimilerinin bilgisayarındaki en önemli yazılım olabilmektedir.

Kişi çevrimiçi olduğu zaman, internette geçirdiği zamanın büyük bölümünü tarayıcıda geçirir: Arama yaparken, sohbet ederken, e-posta gönderirken, alışveriş ve bankacılık işlemleri yaparken, haberleri okurken ve çevrimiçi videoları izlerken, kısacası internette sörf yaparken genellikle bir tarayıcı kullanılır.

İyi Bir Tarayıcı Nasıl Olmalı ve Nasıl Kullanılmalı?

Google’un kullanıcılarına sunduğu bir tarayıcı hizmeti Google Chrome.  Chrome bir tarayıcı ve derleyici olarak hizmet vermekte. Diğer tarayıcı hizmeti veren, Firefox, Safari ve Internet Explorer gibi çalışan ve internet sayfalarını bizlere gösteren bir ara yüz olarak tasarlanmış.

Peki Google Chrome’un diğer tarayıcı hizmeti veren ara yüzlerden farkı ne? Özellikle Google aramalarında inanılmaz bir hızla sonuçları gösteriyor. Diğer sayfa gösterimlerinde de hız oranı gayet iyi.

Google Chrome Hızlı Mı?

Chrome, mümkün olan her yönden hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır: Masaüstünüzden hızlı bir şekilde başlatılır, web sayfalarını hemen yükler ve karmaşık web uygulamalarını hızla çalıştırır. Diğer tarayıcılara göre çok daha hızlı çalışır.

Google Chrome Basit Mi?

Chrome’un tarayıcı penceresi kullanışlı, temiz ve sadedir. Üstünde kafa karıştırıcı hiçbir şey yoktur. Chrome, ayrıca, verimlilik ve kullanım kolaylığı için tasarlanmış özelliklere de sahiptir. Örneğin, aynı kutudan arama yapıp gezinebilir ve sekmeleri ayarlama işlemini istediğiniz gibi, hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Google Chrome Güvenlli Mi?

Chrome, web üzerinde daha güvenli olmanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunun için kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avına karşı yerleşik koruma, en son güvenlik güncellemelerini içerecek şekilde tarayıcının güncel durumda olduğundan emin olmanızı sağlayan otomatik güncellemeler ve diğer pek çok özellik sunar. Zararlı siteleri açmaz böylece sizi korur.

Ve diğer özellikler

Chrome’da yerleşik olarak bulunan uzantılar, tarayıcı içinde çeviri ve temalar gibi pek çok kullanışlı özellik vardır. Her gün yeni eklentileri çıkmaktadır. Devamlı kendini yenilemektedir. Öncelikle daha hızlı çalışabilmeniz için bilgisayarınızın varsayılan tarayıcısının Chrome olmasını tavsiye ederek başlayabilirim. Chrome’da da uzantılar (eklentiler) ekleyebiliyoruz.

Özellikle Sizlere Tavsiye Edeceğimiz Bir Kaç Uzantıyı Sizlere Tanıtacağım.

Seçenekler > Araçlar > Uzantılar menüsüyle uzantı ekleyebiliyorsunuz.

1. Google Sidewiki

Şuan için içinde çok bilgi yok ama bence yakın zamanda çok önemli bir kaynak olacak. Açtığınız web sayfası ile ilgili kullanıcı yorumları okuyabiliyor, yorumları değerlendirebiliyor ve yorum da yazabiliyorsunuz.

2. Picnic

Bu uzantı ile açılan sayfa içerisindeki resimleri liste olarak görebilir, anında kaydedebilirsiniz. Ben daha çok ekran görüntüsü alıp, anında hesabıma atıp online paylaşmak için kullanıyorum. Picnic ile resimler üzerine işaretler yazılar da koyabiliyorsunuz. Photoshop’un basit web tabanlı hali diyebiliriz.

3. StayFocusd

Sık girdiğiniz bazı siteleri kara listeye alıyor. Ayarlardan o sitelere günde toplam kaç saat ayıracağınızı yazıyorsunuz. Örn. günde 25 dk derseniz. 25 dk Facebook, Friendfeed gibi kara listedeki sitelere girdikten sonra açmak istediğinizde “Shouldn’t you be working?” (Çalışıyor olman gerekmiyor mu?) yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Bu sayede neden bilgisayar başında olduğunuzu tekrar hatırlıyorsunuz.

4. Google Share Button

İçinde olduğunuz sayfayı sosyal sitelerde hızlıca paylaşmanızı sağlar. Bu uzantıyı kişiselleştirebiliyorsunuz. Kendim için Facebook, Friendfeed, Linkedin, Google bookmarks, Twitter, Gmail paylaşımlarını etkinleştirdim.

5. Send from Gmail (by Google)

Aslında Google Share Button’da da Gmail özelliği var ama bu eklentinin güzelliği sayfada belli bir alanı tarayıp butona bastığınızda hem adresi hem de seçtiğiniz alanı alıcıya gönderiyor.

6. Google Similar Pages beta (Google’dan)

Favorilerimden biri. Geziyor olduğunuz sayfanın benzerlerini size öneriyor. CRM için Zoho adlı bir program kullanıyorum. Öneri ver dediğim zaman Alternatif 4 tane daha CRM programı önerebiliyor. Oldukça zeki.

7. goo.gl URL Shortener

Google’ın adres kısaltıcı uygulaması.

8. Friends Mural for Facebook

Facebook’ta belli arkadaşlarınızın ve özellikle belli sayfaların güncellemelerini anında görüyorsunuz.

9. Split Meister V

Çoğu zaman aynı anda iki pencereyi yan yana döşemek istiyoruz. Çünkü bir sayfadaki verilere bakıp diğer sayfadan kontrol ediyor oluyoruz. İşte bu dikey döşemeyi tek tuşla yapmaya yarayan bir uzantı.

10. One Number

Gmail, Google Reader, Google Voice ve Google Wave’deki okunmamış mesajlarınızı size haber veriyor. Ben Voice ve Wave aktif kullanmıyorum ama Reader için güzel bir uygulama.

11. Better Gmail

Better Gmail en güzel uygulama. Siz de benim gibi firmanızın logosundan çok Gmail logosu görenlerdenseniz bu uygulama süper. Sağdaki reklamları, alttaki footerı, soldaki invite bölümü gibi ne kadar gereksiz gmail parçası varsa hepsini kaldırır. Size sadece kullandığınız kadar Gmail kalır.

Sizler İçin Derlenen Bu Çalışmalardan Faydalanmanız Dileği İle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir