ABDÜLHAMİD’İN KURTLARLA DANSI

Gücünü Gizinden Alan lider…

abdulhamit han kimdirKitap, Abdülhamid’in o gizemli adam, güçlü lider, Ulu Hakan yüzünü bizlere gösteren, duygusal ve bir o kadar da etkileyici bir dille yazılmış.

Kitap beş bölümden oluşmakta; Abdülhamid’i anlamak, şahsiyeti, kurtlarla dans, bir proje adamı, babalar ve oğullar…

Abdülhamid’i anlamak, onu tüm bilinmeyenleri ile çözmenin gerçekten zor olduğunu bu bölümde anlıyoruz. Kendi ağzından ‘Beni evhamlı sanıyorlardı… Hayır! Ben Sadece gafil değilim, o kadar!’ gerçekten Abdülhamid devrinde anlaşılamamış, çözülememiş ve onun misyon ve vizyonunun idrakine varılamamış bir lider.

Abdülhamid devrinin emperyalizme karşı direnen son kalesidir. Onu bu şekilde tanımlayanlar onu doğru anlayıp idrak edenlerdir. Abdülhamid’ i doğru anlayanlarında yanlış idrak edenlerinde çözüldüğü bir cümle vardır.’Bana Abdülhamid’ini söyle senin kim olduğunu söyleyeyim’ Bu cümlede son padişah için ne söylenmesi gerekiyor ise söyleyen kişinin tüm hayat felsefesi ortaya çıkmakta.

Abdülhamid yakın tarihin son kilididir. Çünkü onu devrinde anlayan çözen pek fazla kimse yoktur. Necip Fazıl’ın deyişi ile ‘Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır’ devri itibari ile bu böyledir.

Abdülhamid kimdir? Yakın tarihimizin en büyük bilmecelerinden biri. Aynı zamanda gücünü gizin de saklayan, onu çözmeye, anlamaya çalışanları etkileyen tarihin en gizemli lideridir.

Bir lider düşünün kendisini sarayına kapatıyor ancak tüm imparatorluğu elinde tutuyor, dünyada olup biteni takip ediyor, izlediği politikalar ile parçalanmakta olan bir imparatorluğu 33 yıl ayakta tutuyor.

Abdülhamid görünmeden var olma prensibi ile Osmanlı coğrafyasında, İslam aleminde ve Batıda kendinden söz ettiren bir lider.

abdulhamit-han-musul-bagdat-petrolleri

Abdülhamid çatırdayan imparatorluğun çatırtısını kesiyor ve yeniden fetih politikası yürütmeye başlıyor. Yenilikleri çok yakından takip ediyor batıda gerçekleşen bilimsel çalışmalara ayrı bir önem veriyor.

Abdülhamid’in sadece devlet adamlığı yok aynı zamanda entelektüel bir kişiliği var. Roman ve Victor Hugo hastası, polisiye romanlarına çok düşkün, Sherlock Holmes serisini çok okuyor.

Kitap okumayı ve kütüphanede vakit geçirmeyi çok seviyor. Bunun yanında çömlekçilik gibi bir hobisi marangozculuk ta mesleğidir.

Abdülhamid’in kurtlarla dansı o kadar ustaca o kadar dengelidir ki çatırdayan bir imparatorluğun sanki son hamleleri değil de gücünü ispatlayan bir imparatorluktur. İzlediği Ermeni, Siyonist, İngiliz, Çin, Rus, İngiliz, Japon ve Amerika politikaları onun vizyon ve misyonunu göstermektedir. Onun Japonya ile attığı dostluk adımı günümüzde de tüm sıcaklığı ile devam etmektedir.

Suikaste uğradığında koruduğu o soğuk kanlılığı onun nasıl bir devlet adamı olduğunu göstermiş ve ona bunu reva görenlerin dudaklarını uçuklatmıştır.

Abdülhamid Yahudilere kesinlikle karşı olmadığını izlediği politika ile göstermiş ancak Avrupa da başlayan Siyonist hareketin ülkesine sıçramasına asla izin vermemiş. Yahudilerin toprak taleplerini reddetmiş verilen rüşveti yüzlerine çarpmıştır. Çünkü o biliyordur Siyonist hareketin dünyanın başına bela olacağını.

Sultan_Abdul_Hamid_II_of_the_Ottoman_Empire

Abdülhamid’ i karalayanlar onun batıya dönük yüzünü görmezden gelerek ona yargısız infazda bulunmuş ve devrinde onu batıdan vurmuşlardır.

Abdülhamid devrinde birçok düşünür, devlet adamı, yazar, çizer tarafından anlaşılamamıştır. Bu yanlış anlaşılmalar o tahttan indikten; döneklerin, iki yüzlülerin, Siyonist desteği ve Ermeni oyunu ile yönetime geçenlerin kan kusturması, devleti ve milleti satmaları ile gün yüzüne çıkmıştır.

O tahttan indirildikten sonra doğrular söylenmeye onun hakkı teslim edilmeye başlanmıştır ama iş işten geçmiştir. Kitap ta Atatürk’ün ve birçok düşünürün Abdülhamid hassasiyetini de göreceksiniz.

Kitapta Abdülhamid’i tüm politikaları iyilikleri, kötülükleri, ihtirasları, gizemi ve gücü tüm yönleri ile anlatılmaktadır.

Benim kitaptan çıkarımda bulunduğum, çözümleme toplam 5 sayfadan oluşmakta fakat buraya bir buçuk sayfa yazıyorum, çünkü onu anlamak ve anlatmak gerçekten çok zor belki onun hakkında en az 10 kitap okuduktan sonra bende bir şeyler yazabilirim.

Kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitap içerisindeki bazı konular aslında başlı başına bir kitap konusu. İçeriği çok geniş ve etkileyici bölümleri var. Bu konulardan birkaç tanesi kesinlikle sinemaya aktarılmalı…

Herkese iyi okumalar…

Paylaş-ı yorum:

İsmail Ünlü

3 Replies to “ABDÜLHAMİD’İN KURTLARLA DANSI

  1. Gercekten cok tesekkur edermm … bn bu kıtabı okuyorum ama hala bırsey anlamadmm sızın sayenızde cogu boslugu doldurdumm cok Sagolunn 🙂

  2. Uzun zamandır tarih okumalarıma ara vermiştim, merak uyandırıcı yazın vesilesi ile okumaya karar verdim.

  3. Okumaya teşvik edebildiyse yazım ne mutlu bana… Abdulhamid Han, gücünü gizinden alan bir lider olduğu için onu ve hükmettiği dönemini anlamak oldukça zor. Ama ben onu okudukça, tanıdıkça ve anladıkça daha çok sevdim. Abdulhamid Han’ı birde Üstad Necip Kısakürek’ten okumanızı Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir