Amerikan’nın Ergenekon Yapılanması – Tetikçi – DVD Serisi (2)

Amerikan filmleri içinde Amerika’nın politikalarını en çok eleştiren aynı zaman da bu eleştiriyi yaparken de yine kendisinin başka bir özelliğinden dem vuran bir film. Amerika’nın çıkarcı dış politikasına sert eleştiriler savuran Amerika’nın adalet sistemini kendi çıkarları için kullananları eleştiren bir film. İzlenebilesi ve dersler çıkarılması gereken bir yapım.

Film belirli kavramlar üzeride şekillenmekte; vatanseverlik, çıkar, adalet, komplo ve yozlaşmış Amerikan dış politikası. Bütün bunların içerisinde eleştirilen ülke Amerika ve onun vahşi batı vari adalet arayışı.

Benim en sevdiğim tetikçi filmlerinin başında geliyor bu film. Film de aynı zamanda benim oyunculuğunu çok beğendiğin ve bu tür rollerin aranan adamı olan Mark Wahlberg rol alıyor.

Film konusu itibari ile Amerikan ordusunda yer alan ve yabancı ülkelerde Amerika adına yasal olduğunu bildiği görevleri üstlenen keskin nişancı çavuşu hayatı üzeriden geçiyor. Çavuştan yaptığı son görevin üzerinden üç yıl geçtikten sonra son bir görev daha istenir. Çavuş ilk olarak bu görevi kabul etmeyeceğini söyler. Daha sonra çavuşun vatanseverlik damarından girilir ve görev kabul ettirilir.

Ancak bu yeni görev ABD başkanına bir suikast senaryosunun hazırlanmasıdır fakat iş göründüğü gibi gitmez ve bunun bir komplo olduğu hemen anlaşılır ve çavuş bu işi başına saranların peşine düşer.

Bu film Amerikan Ergenekonunun tüm çıplaklığı ile anlatıldığı, o sırlı işlerin, çıkar ilişkilerinin, güce ve para tapanların yüzlerinin deşifre edildiği izlenilmesi gereken adanmışlık ve aksiyon dolu bir film.

Mark Wahlberg oyunculuğu ile sizlere inanılmaz bir görsel şölen sunmaktadır. Bu zamana kadar tetikçi filmleri içerisinde konusu ve senaryosu ile beni en çok etkileyen yapım.

Ülkemizde yıllarca faaliyet gösteren ve devletin ve milletin kanını emen Ergenekon yapılanmasının tam olarak anlaşılabilmesi için izlenilmesi gereken birkaç filmden biri.

Sinemada bazı filmler konusu ile ölümsüzleşir bu film bana göre onlardan bir tanesi. Film den çıkarımda bulunduğum gözümlemeler:

Bir komploda bütün gerçek uçlar bir bir çözülür’ bunu filmde göreceksiniz…

Bu ülkede vatanseverlik düğmesine basıldığında ’ne yapmamı istersin patron’ diyen gençler var ve bu gençler (askerler) kullanılmaya müsaitler. Çünkü biz onları ona göre eğitiyoruz ama burada ince çizgi ‘kime göre neye göre vatansever’ gerçekten bu çok önemeli hareket etmeden ne olduğuna iyice bakmak lazım.

Bu ülkede tek başına bütün dünyayı değiştirebileceğini düşünen kafası karışık biri kesin çıkar; aksini ispatlaman için onu öldürmen gerekir

İyi seyirler…

Paylaş-ı yorum:

İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir