Bir Acar Muhabir’in İlk Deneyimi ve Muhabirliğe İlk Adım

Gazetecinin Günlüğü…

Bir Acar Muhabirin ilk mesleki deneyimi ve deneyimde bulunacağı Medya Organizasyonu servisi;

Bir gazetenin İstihbarat Servisi nedir? Ne iş yapar?

Bir medya organizasyonunun en büyük sevisidir. Yönetici İstihbarat Şefidir. Medya organizasyonunun büyüklüğüne göre, istihbarat servisinde çalışan muhabir sayısı da artar. Bu sayı ülkemizde de 60’a kadar çıkabilir. “Dünyanın sayılı gazetelerinden biri olan New York Time istihbarat servisinde bin muhabir çalışmaktadır”.

İstihbarat servisi, bir gazetenin en büyük haber alma servisidir. Bu nedenle telefon ve telsiz sesleri arasında aktif ve gürültülü çalışır. Kendi içinde bir haber alma ağı kurulmuştur.

Haber merkezine bağlı olarak göreceğimiz bu servislerin amacı haber kaynakları ağı kurarak, gazetedeki haber toplama işlemimi yürütmektedir. İstihbarat servisleri tüm bu servislerden daha yoğun çalışmak zorundadır. Çünkü gazetenin kurulu olduğu şehirde olan biten her olaydan sorumludur.

Hele İstanbul merkezli bir gazetenin istihbarat servisine, İstanbul’un dev bir metropol olduğu dikkate alınırsa ne kadar iş düştüğünü anlamak zor değil.

İstihbarat servisinden haber merkezine gelen haberlerin ağırlık merkezini, polis ve adliye muhabirleri oluşturur. Gazetelerin birinci sayfalarına da rahatlıkla çıkabilen bu haberlerin kitle gazetelerinde de alışılmış konumlandırma alanları üçüncü sayfalardır. İstihbarat servisleri genel görünümü:

İstihbarat Şefi:

Genlikle polis-adliye muhabirleri istihbarat şefi olarak görevlendirilirler. Servisin haber ağı düzenlemesini yapan istihbarat şefi hangi bilginin haber değeri taşıyıp taşımadığını bilmek zorundadır.

İstihbarat şefleri:

Sabah oldukça erken işe başlamak zorundadır. Şef muhabirler gazeteye gelmeden masasında olmalıdır. Öncelikle günlük gazeteleri rahatlıkla inceleye bilecek zamana ihtiyacı vardır. Günlük gazeteler istihbarat şefinin haberciliğinde çok önemli bir rehberdir.

İstihbarat defteri:

İstihbarat şefinin günlük çalışma planının bulunduğu deftere denir. Her günün tarihinin altında, izlenecek haberler bu defterde sıralanır. Deftere genellikle rutin haberler işlenir. Deftere haber işleme şu sıraya göre yapılır..

‘Saat, konu, adres, giden muhabirin ismi’

Özel haberler genelde istihbarat defterine ayrıntılı bir şekilde yazılmaz. Sadece olay ve olayı izleyecek muhabirin adı yazılır.

İstihbarat şefi defterin gösterdiği plan doğrultusunda muhabirleri uzmanlık alanlarına göre seçerek haberleri toplama gönderir. Gidilecek haberin niteliğine göre de haberin tek kişi ya da grup olarak izlenmesine kara verir.

Sabah yapılan gündem toplantısına katılır. Servisin haberlerini ve toplantılarını toplantıda ayrıntılı bir şekilde anlatır. Polis merkezinde, hastanelerde ve havaalanlarında görev yapan muhabirler sürekli gazete merkezine gelmek durumunda değildir.

İstihbarat şefi muhabirleri yönlendiren ve denetleyen kişidir. Muhabirlerin belli konularda uzmanlaşması için çaba sarf eder. Böylece daha rahat haber kaynaklarına ulaşmalarını, izleyecekleri konular hakkında geniş bilgi olmalarını sağlarlar.

Acar Muhabirliğin İlk Adımı…

Görüldüğü gibi istihbarat servisi haber sorumluluğunun genişliği ve hareketliliği oranında şefinden ve muhabirlerin den sürekli enerji ve sinerji beklenen bir bölüm.

Bütün bunları yazmak da ki amacım mesleki olarak almış olduğum iki yıllık teorik gazetecilik eğitimimin yarından sonra pratiğe dönüşecek olması. Eskilerin tabiri ile “Acar Muhabir” kavramı benim için şu günler de çok heyecan verici.

Çünkü bize verilen eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun bizler teorik eğitimin yanında pratik eğitimden çoğu zaman uzak kaldık. Bu yüzden gazetecilik mesleğinin pratikteki ilk adımı ve en heyecan verici başlangıcı benim için muhabirlik olacak.

“Acar Muhabir” olarak başlayacağım meslekteki ilk görev yerim yukarıda da yazdığım gibi gazetenin İstihbarat Servisi olacak. Tabi İstihbarat Servisleri gazetelerin en kalabalık en yoğun en hızlı bölümü olma özelliğine sahip. Bu nedenle burada çok şey öğreneceğime inanıyorum.

Çalışacağım medya kuruluşuna gelince ülkemizin en iyi gazetelerinden ve ”Türkiye’nin Gazetesi” sloganı ile yayın yapan SABAH Gazetesi olacak.

Gazetemizin Tarihçesi…

Gazetemiz 22 Nisan 1985 yılında Dinç Bilgin tarafından İstanbul da kuruldu. İlk  Genel Yayın Yönetmeni Rahmi Turan dır. Daha sonra Zafer Mutlu yönetiminde çıkan Sabah ileriki yıllarda Ergun Babahan, Ufuk Güldemir ve Tayfun Devecioğlu tarafından yönetilmiştir. 2000 yılında Ciner Grubu ortak olmuştur. 3 Mayıs2003 yılında Ciner Grubu tarafından satın alınmıştır ve Genel Yayın Yönetmenliğini Fatih Altaylı yürütmüştür.

Gazetemiz 1997 Ocak ayından beri internet üzerinden yayın yapmaktadır. Gazetemiz 2005 yılında 20. Yılını kutladı.

Gazetemiz 2007 yılında Çalık Holding tarafından satın alınmıştır. 2009 yılından beri gazetemizin Genel Yayın Yönetmenliğini Erdal Şafak yürütmektedir. Gazetemizin merkezi Beşiktaş Balmumcu da bulunmaktadır.

Benim için ilk mesleki deneyimi mi yaşayacağım bu büyük kurum da kalıcı olmak ve faydalı işler yapmak dileği ile…

Paylaş_ı Yorum:

İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir