Değişen Yayın Mecraları ve “Web Tv Haberciliği”

Bu yazımızda İnternet (Online) Haberciliğini ele alacağız. İlk olarak internet haberciliğinin tanımına bakarak işe başlayalım. “İnternet Haberciliği, sadece İnternet üzerinden haber yayını yapılması anlamına gelen bir medya terimidir.”

İnternet haberleri, gazetelerin aksine basılı (matbu) şekilde okuyucuya ulaşmaz. “Televizyon haberciliğinden farklı olarak da gün içerisine yayılan belirli zaman aralıklı bir haber akışı-haber bülteni yoktur” cümlesi bu yazıya kadar geçerliydi. Bu sözü çok iddialı bulabilirsiniz. Evet, internet haberciliğinde yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönemin adı da “Web TV Haberciliği”.

Web TV Haberciliği?

İnternet Haberciliği, Web TV Haberciliği ile tıpkı televizyon haberciliğinde olduğu gibi gün içerisine yayılan, belirli aralıklarla haber akışının ve haber bültenlerinin hazırlanıp sunulduğu bir mecraya dönüştü.

Web TV Haberciliği yaklaşık 1 yıldır devam eden; benim bildiğim kadarı ile de öncülüğünü Hürriyet Gazetesinin yaptığı yeni bir yayın mecrası oluştu.

Web Tv Haberciliği Nedir?

Bu sorunun şimdilik kurumsal bir tanımı yok. Zaten 1 yıl öncesine kadar da kurumsal bir tarafı da yoktu. Dolayısı ile beklide bunu ilk kez tanımlayacak olanda ben olacağım. Çünkü İnternetten kısa bir araştırma yaptım. Web Tv Haberciliğine dair Türkçe hiçbir tanıma rastlamadım. Peki, Web Tv Haberciliği nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır?

Yaklaşık 1 yıl öncesine kadar Web Tv Haberciliği adına hiçbir örnek yoktu. Sadece gazetelerimizin Video Galeri adını verdikleri bir kategorileri mevcuttu. Bununda Web Tv Haberciliği ile alakası yoktu. Fakat bu Video Galeriler, Web Tv Haberciliğinin alt yapısını oluşturdu. Bu galerilerde ilk zamanlar ajanslardan ya da kurumun kendi içinden gelen videolar yer alıyordu. Daha sonra bazı haber siteleri www.haber7.comwww.ensonhaber.com gibi ilk olarak ham videoları eklediler altına da metnini koydular. Daha sonra televizyon kanalları ile anlaşarak Televizyonda yayınlanmış vtrleri keserek bunları bu video galerilerde yayınladılar. Böylece Wev Tv Haberciliği’nin temelleri yavaş yavaş atılmış oldu.

Zaman ilerledikçe gazetelerin internet siteleri kendi videolarını çekmeye ve yayınlamaya başladılar. Bunu da benim bildiğim kadarı ile ilk yapan Fatih Çekirge yönetimindeki www.hurriyet.com.tr ekibidir. Fakat burada da bir canlı yayın söz konusu değil. Sadece Hürriyet internet ekibinin çektiği videoyu bir giriş birde çıkış jeneriği ile süslediği ve ortasında haberin videosunun yer aldığı bir vtr ortaya çıktı. Bu daha sonra site üzerinden “Web Tv” kategorisinde yayınlandı.

Daha sonra Fatih Çekirge bir ilke imza attı ve Hürriyet Web Tv için kamera karşısına geçti. Kimi zaman bir ajanslardan gelen görüntüleri yorumladı –oynat uğurcuğum- repliği ile kimi zamanda gündem analizi yaptı. Daha sonra bu kervana Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir’de katıldı. O da Hürriyet Web Tv için kamera karşısına geçti ve  “Metehan Demir İle 3 Dakika”ya imza attı. Böylelikle gazetelerin “Web Tv “ macerası başlamış oldu.

Bir sonraki yazıda Web Tv Haberciliği üzerine Hürriyet, Zaman, Milliyet, Star ve Sabah gazetelerinin sayfalarını ve yayınlarını değerlendireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir