2017 Yılına Damga Vuracak Dijital Trendler Neler?

2017 Yılına Damga Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak?

Günümüzde iletişim, reklam, medya, pazarlama, emlak, moda, eğitim, sağlık gibi birçok alanda güçlü bir dijitalleşme yaşanıyor. Kurumların, markaların ve bireysel kullanıcıların dijital dünyada varoluşları, her geçen gün hızlı bir şekilde büyüyor. Yeni yıla az bir zaman kala, internet kullanıcılarının gözü 2017 yılının dijital trendlerine uzanıyor.

Peki 2017’de “Krallık” Kimde?

2017 yılına girerken yeni platformların ortaya çıkması, mecraların farklılaşmasına ve çeşitlenmesine rağmen, içerik her zaman olduğu gibi yine kral olarak kalmaya devam edecek. Özellikle video tabanlı içerikler 2017 yılında hızla yükselişini sürdürecek.

Tüm dünyada mobil kullanımı hızla artıyor. 2 milyardan fazla insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağları çoğalıyor. Yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi teknolojilerdeki büyük yükseliş. 2017 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracak.

Facebook Canlı Yayın

2017 Yılına Damgasını Vuracak Dijital Trendler

  • Herkes Canlı Yayında Olacak

İçerik her zaman kraldı ancak 2017 ve sonrasında videolu içerikler daha da bir kral olacak. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming – Canlı Yayın” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak.

Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak. Özellikle Facebook’ta hızla yayılan canlı yayın çılgınlığı rakibi Twitter’ında elini çabuk tutmasına neden oldu.

Periscope’u 2015’te satın alan ve bu süre zarfında yatırımları ile geliştiren Twitter “live streaming – Canlı Yayın” kervana katıldı.

  • Sosyal Medyada Süreli İçerik Zamanı

Kullanıcıların birebir olarak yönlendirdikleri ve arşivlenen içeriklerle dolu bir sosyal medya ağlarını artık unutmanın vakti geldi. Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam ediyor.

Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

  • Sanal Gerçeklik Deneyimi

Pazarlama uzmanları uzun zamandır, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacaklarını bulmaya çalışıyorlar. Son dönemde teknolojisi iyiden iyiye artan sanal gerçeklik, bu alanda yepyeni bir yol açmış gibi duruyor.

Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesi ve hissedilmesi ile birçok kurum müşteri ile daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek. Pazarlamacılar, müşteri deneyiminin en uç noktaya çıkarıldığı sanal gerçeklik ile yepyeni bir mecra ile daha yakından tanışmaya hazırlanıyorlar.

  • Mesajlaşma Aplikasyonları

MIRC ile başlayan MSN ile gelişen mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor.

Facebook’un Mobil Messenger’ı, Snapchat, WeChat gibi uygulamalar artan mobil kullanımıyla birlikte her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor.

2017 yılında bu uygulamaların sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor. Mobil uygulamaların artması ile birlikte hızla yükselecek kullanıcı sayısı da şimdiden medya satın almacıların iştahını kabartıyor.

Yakın zaman önce Snapchat’te reklam döneminin başlaması, Whatsapp’in paralı ilanlara olan bakış açısını biraz yumuşatması bu trendin göstergeleri.

  • Bulut Servisleri Üzerinde Pazarlama

Bulut uygulamaları 2016 yılına damgasını vurdu. Birçok kurum pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları gibi faaliyetleri bulut uygulamaları ile yönetmeye başladı.

Üstelik sadece kurumlar değil, akıllı telefonlardaki geniş bant internet kullanımının artması, bu alan üzerinde yapılabilecek pazarlama çalışmaları için de ışık tutuyor. Bir adım ileriye giden uzmanlar, yapay zeka ile bulut servislerini üzerinde neler yapılabileceği üzerinde çalışmalar yapıyorlar.

  • Fijital Pazarlama

Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 2 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, tüketici ve marka arasında oluşan ekosistem içerisinde fiziksel ve dijital pazarlama dünyalarının bir araya gelmesinden oluşuyor.

Fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Dijital gelişim alanında 2017 yılına dair öngörüler temel bir noktada birleşiyor. Bill Gates’in yıllar önce belirttiği gibi “İçerik Kraldır”. 2017 yılına damga vuracak dijital trendlerde de içerik, kral koltuğundaki hakimiyeti koruyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir