Dünyada ve Türkiye’de İnternet Medyası’nın Ortaya Çıkışı

İlk kez 1960’lı yıllarda özel laboratuarlarda kullanılmaya başlanan İnternet, 1960’lı yılların sonunda Amerikan Savunma Bakanlığı’nın savunma amaçlı kurduğu bilgisayar ağı (Arpanet) bugünkü İnternetin prototipini oluşturmuştur. 1980’li yıllarda ABD tarafından (Mılnet) adıyla askeri amaçlı kurulan ağ, 1990’lı yıllarda ticari kullanıma açılarak hızla yayılmış ve bugün yüz milyonların kullandığı bir yapı haline gelmiştir.

Dünyada İlk İnternet Medyası Nasıl Oluştu?

İnternet medyasının başlangıcını, yazılı basının sayfalarını İnternet’e aktarması oluşturmaktadır. Amerika’da 1995’te, New York Times, The Washington Times gibi gazetelerin, Avrupa’da da International Herald Tribune ve Daily Mirror gibi gazetelerin yayınlarını birebir İnternet’e aktarmaları bu süreci başlatmıştır.

Türkiye’de İlk İnternet Medyası Nasıl Oluştu?

Türkiye’de 12 Nisan 1993, İnternetin miladı olarak kabul edilir. Bu tarihte ODTÜ‘den ilk İnternet bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Temmuz 1995’te içeriğini İnternete taşıyan ilk yayın Aktüel Dergisi olmuştur. Aktüel Dergisi, Boğaziçi Üniversitesi’nin sunumcu bilgisayarları üzerinden, yine bu üniversitenin öğrencileri tarafından güncellenip dünyaya açılmıştır.

Türkiye’de İlk İnternet Gazetesi “Zaman”

İnterneti ilk keşfeden gazete olan Zaman Gazetesidir. 2 Aralık 1995’ten itibaren gazetede yer alan haberleri ve köşe yazılarını İnternetten yayınlamaya başlamış, ancak yazıların ve haberlerin tamamını İnternete açmamıştır. Zaman Gazetesi ayrıca eski sayıları arşivleyerek herkesin ulaşmasını da sağlamıştır.

1996 yılında, Türkçe İnternette sadece Aktüel Dergisi ve Zaman Gazetesi vardı. O dönemde İnternette olmayan gazetelerin açığını ise Xn (eksen) kapatmaktaydı. Xn’in yayın kadrosu, gazeteleri her gün tarayarak seçme haberleri ve köşe yazılarını İnternete taşımaktaydı.

İçeriğinin Tamamını İnternete Açan İlk Gazete “Milliyet”

27 Kasım 1996’da içeriğinin tamamını İnternete açan ilk gazete Milliyet gazetesidir. Milliyet Gazetesini 1 Ocak 1997’de Hürriyet ve Sabah gazeteleri de Milliyet Gazetesini izlemiştir. Radikal Gazetesi 28 Mart 1998’de, Cumhuriyet Gazetesi ise, 7 Mayıs 1998’de İnternete açılmıştır.

Türkiye’de İlk Haber Sitesi “NetHaber”

Türkiye’de İnternet üzerinden bağımsız yayın yapan ilk site NetHaber’dir. NetHaber, Anadolu Ajansı ve Reuters‘in haberlerini ziyaretçilerine ulaştırmıştır. Bu gelişme İnternet yayıncılığı için atılan önemli adımlardan biridir.

Kendine Özgü İçerikli İlk Haber Sitesi “ www.dorduncukuvvetmedya.com

İçeriği tamamen kendine özgü olan ve bağımsız yayıncılık yapan ilk site, gazeteci Ahmet Tezcan‘ın kurduğu www.dorduncukuvvetmedya.com’dur.  Mayıs 1998’de İnternet üzerinden yayınlanmaya başlayan site, hiçbir gruba bağlı olmadan yayın yapan sitelerin de öncülüğünü yapmıştır.

Not: Bu yazı (1990 – 2000 Arası) dönemi kapsamaktadır. Bir sonraki yazımızda “Gazete Web Tv”lerini ele alacağız.

Kaynak: Megep ve Okumalarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir