Dövüş Kulübü – Fight Club Analizi – DVD Serisi (10)

Tarihin Ortanca Çocuklarının Hikayesi: Fight Club

Türkçesi, Dövüş Kulübü orijinal adı ise: (Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından kaleme alınan romanın aynı isim ile sinemaya uyarlanan kült filmlerden bir tanesidir.

Film 1999 yılında David Fincher tarafından çekilmiştir. Filmin başrollerinde Brad Pitt, Edvard Norton ve Hekena Bonham Carter yer almaktadır.

Dövüş Kulübü Amerika da ve uluslar arası erena da o kadar ilgi görmüştür ki, gösterime girdiği ilk haftada rekor kırmıştır. Film 2000 ve 2001 yıllarında “en iyi ses efektleri” ve “en iyi film müziği” dalında ödüller almıştır.

Filmin Konusu

Filmin konusuna gelince Chuck Palanhiuk filmin konusunu Jack (Edvard Norton) adında, ünlü bir otomobil firmasında çalışan tek düze bir yaşama sahip, belli başlı problemlerinin yanı sıra birde kronik uyku bozukluğu çekmektedir. Bir gün Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların yoğun olarak bulunduğu bir terapi grubuna katılır.

Jack bu katıldığı seanslardan birinde Marla adında hasta olmadığı halde seanslara gelen bir kadınla tanışır. Her ikisi de kimsesiz ve her ikisinin de ortak çabası tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur.

Her ikisi de kariyer sahibi her ikisinin de ortak derdi bu çok kültürlülük içerisinde bu kalabalık içerisinde yalnız kalmanın tepkisi. Aslında Jack ve Marla’yı buluşturan ve onları geri planda birleştiren ikisinin de içerisinde yaşadıkları dünyanın ve içerisinde bulundukları jenerasyonun ölü bir jenerasyon olması.

Kayıp Jenerasyon

Jack işi gereği sürekli yolculuk yapmak zorundadır, yine bu yolculuklardan birinden evine döndüğünde evinin yandığını görür. Fakat Jack’in arayabileceği kimsesi yoktur. Sadece yolculuk esnasında tanıştığı ve ona kartını veren sabun satıcısı Taylor Durben dır.

Taylor Durben yaşadıkları jenerasyonun tam anlamı ile bir kanıtı ve yansımasıdır. Hem yapmış olduğu iş ve yaşamış olduğu ortam bu jenerasyon hakkında bize bilgi vermektedir.

Jack o gece kalmak için Taylor ile görüşür. Bu görüşme Jack’in hayatını değiştirecek ilk adım olması nedeni ile çok önemlidir, fakat Jack’in bundan haberi yoktur. Jack bir süre sonra Taylor‘ın yanına taşınır.

Jack nasıl bir dünyanın içerisine girdiğinin farkında değildir. Taylor Dövüş Kulübünün temellerini atar. Bu kulüp içerisinde yaşadıkları dünyanın kayıp jenerasyonunun canlı örnekleri bulunmaktadır.

Sistem Düşmanları

Bu kulüp üyelerinin sayısı elliyi aşmamak kaydı ile haftada bir yeraltı mahsenlerinde toplanarak gönüllü dövüş organizasyonları düzenlemektedirler. Bu kayıp jenerasyon kendilerini ancak bu şekilde ifade edebildikleri ve tüketim kültürü içerisinde var olmaya çalıştıkları için bu kulübü inanılmaz sahiplenmektedirler.

Taylor Durden liderliğindeki bu Dövüş Kulübü o kadar popüler olur ki kısa zamanda inanılmaz bir şekilde yaygınlaşır. Tyler ise buna öncülük ettiği için bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.

Jack durumun gittikçe içerisinden çıkılmaz bir hal aldığını düşünmektedir. Taylor‘ın kurduğu “Dövüş Kulübü” Kapital dünyada kendini önemsiz, dışlanmış, yalnız, amaçsız ve  sadece tüketim kültürünün bir ürünü gibi hissedenlerin buluşma noktası haline gelir. Gün geçtikçe kulüplerin üye sayısı ve derinliği artar.

Kıyamet Projesi(Kaos)

Bütün bu olaylar olurken Jack, Taylor’ın kendisine bilerek bilgi vermediği bir Kıyamet projesinden (Kaos) haberdar olur. Taylor Jack’i yalnız bırakınca Jack şok geçirir.

Jack Onu bulabilmek için birçok dünya şehrine gider ve gittiği her şehirde Kulübün ne kadar geliştiğini ve o şehirlere de yayıldığını anlar. Artık kontrol edilemeyen bu ilerleyişe kıyamet projesine son vermek isteyen Jack harekete geçer. Kıyamet Projesini polise anlatır. Peki bu kıyamet projesi nedir?

Kıyamet projesi büyük bankaların merkezlerinin havaya uçurularak bütün hesapların silinmesi ve kapitalist sistem içerisinde yer alan tarihin bu ortanca çocukları, yaşadıkları dünyanın kayıp jenerasyonu, bu düzeni yeniden kurarak insanların borçsuz olarak yeni bir hayata başlamasını esas alır.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir