İyilik Yap İyilik Bul – Pay İt Forward – DVD Serisi (11)

Büyük Düşünceler Küçük Dehalardan da Çıkabilir

İyilik yap iyilik bul filminde küçük bir çocuğun hocasından aldığı Sosyal çalışmalar ödevinin bir iyilik hareketine dönüş hikayesini anlatıyor. Film de: Kevin Spacey(Mr.Simonet), Helen hunt (Trevor’ın Annesi), Haley Joel Osment (Trevor McKinney) rol alıyor.

Bazı çocuklar vardır, her ne kadar küçük olsa da aslında çok büyük olgunlukları ve çok büyük  düşünceleri içerisinde barındırır. Bu tip çocuklara biz büyümüşte küçülmüş ya da küçük dahi deriz. Dokuz yada on yaşındaki Trevor McKinney bu yapıda bir çocuktur.

Filmin Konusu

Trevor annesi ile birlikte yaşayan ve kendi halinde fakat annesine destek olmaya çalışan küçük bir çocuk. Trevor’ın başı annesinin alkol bağımlılığı ve onları sık sık terk eden ağzı bozuk babası ile derttedir. Trevor bu hengame içerisinde bir yandan da okuluna devam eder. Tervor ‘ın okulunda dönem yeni başlamış ve okuluna Mr .Simonet adında yeni bir sosyal çalışmalar hocası gelmiştir.

Mr. Simonet tek başına yaşayan çocukları ve öğretmenliği çok seven sıra dışı bir öğretmendir. Onu sıra dışı kılan bir özelliği de yüzünde bulunan derin yanık izleridir. Mr. Simonet kısa zamanda çocuklara kendini sevdirir ve onlara bir yıllık bir ödevler verir.

Büyük Düşünmeyi Gerektirecek Bir Ödev

Mr. Simonet çocuklara verdiği bu ödevde hep hayal kurmalarını, büyük düşünmelerini ve tüm insanlığa hizmet eden buluş düşünmelerini ister. Ödevin, insanlığın tek düze yaşantılarını değiştirebilecek ve aynı zamanda uygulanabilir nitelikte olan bir proje bulmaktır.

Küçük Trevor’ın aklında bir proje vardır. Bu projesi ise yardımı yardım ile ödüllendirmektir. Bir insan yardım alındığında, bu yardımı yapan kimseye bir iyilikle karşılık vermek yerine, bam başka üç yeni kişiye yardım etmek. Yani yardımı geri ödemek yerine almış olduğu bu yardıma karşılık farklı üç kişiye yardım ederek bunu taçlandırmaktır.

Proje Başlıyor

Küçük Trevor projesini uygulamaya koyar ve zincirin başlangıcı olarak sokakta yaşayan bir alkol bağımlısını (James Cavaziel), onun gözünde yardıma muhtaç olarak gördüğü öğretmenini Mr. Simonet (Kevin Spacey) ve kötü koşullarda çalışan alkolik annesini (Helen Hunt) seçmek olur.

Film küçük Trevor’ın küçük dünyası içerisinde hocasının vermiş olduğu bu sosyal çalışmalar ödevini tüm dünyaya yaymak için giriştiği bu büyük mücadelesi anlatılıyor. Filmi izlerken küçük Trevor’un çevresine karşı vermiş olduğu mücadele hayran olacaksınız.

Kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım. Film de Mr. Simonet’in gizemli tavrının altında yatanı duyduğunuzda tüyleriniz diken diken olacak. İnsanlar hiç günah işlemeden, çok küçük yaşta bile hayatları pahasına bir mücadeleye girişebilir onu göreceksiniz. http://www.payitforward.com/

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir