Operasyon Valkyrie Film Analizi – DVD Serisi (14)

Operasyon Valkyrie

Filmin adı Operasyon Valkyrie: 2008 Hollywood – Almanya ortak yapımı politik, gerilim, savaş ve strateji filmi. Özgün adı (Valkyrie) dir. Bryan Singer‘in yönettiği ve Tom Cruise’nin başrolde oynadığı film gerçek olaylardan esinlenilerek çekilmiş ve II. Dünya Savaşı‘nın son yılında Adolf Hitler’e yapılan suikast girişimini anlatmaktadır.

Filmin Konusu

II. Dünya Savaşı Avrupa da tüm hızıyla devam etmektedir. Tüm Nazi Almanyası, halk, ordu, subaylar herkes Adolf Hitler‘in dünya’yı ele geçirebilmesi için peşinden gitmektedir. 1942’ye kadar her şey yolundadır ve Nazi orduları hızla ilerlemektedir.

Tarih 1944’ü gösterdiğinde Alman ordusu artık savaşmaktan yorulmuş geri çekilmeye başlamışlar ve büyük kayıplar vermektedir. Bu savaşın başından beri yanlış olduğunu düşünen Albay Claus Von Stauffenberg (Tom Cruise) Hitler’e karşı sürekli kin beslemektedir.

Bir Nazi Albayı olan Claus Von Stauffenberg dönemin Almanya’sı adına birçok uluslararası görevde bulunmuştur. Biraz da sürgün yeri olan kuzey Afrika toprakları da bu görevlerden biridir. Burada bir hava saldırısı sonucunda gözünün birini kaybetmiştir.

Nasıl Bir Suikast Kimlerle

Hitler’e karşı düşüncelere sahip olduğu için kendi içinde sürekli Nazi Almanya’sının siyasi ideallerini ve savaş stratejilerini sorgular ve sürekli Hitler’e suikast planları yapan kişilerle temas halinde olur.

Naziler tarafından yapılan katliamları gören Stauffenberg sonunda irtibatta bulunduğu Hitler karşıtı siyasi ve askeri kişileri bu işin yapılmasına ikna eder. Kendiside Kuzey Afrika da ki görevinden dolayı gazi ünvanını alır ve Hitler’in kurmay albaylığına yükseltilerek ona yakın olması sağlanır.

Nazi ordusu içerisindeki Hitler karşıtı siyasi irade ile birlikte bütün detayları hesaplanmış, çok gizli yürütülen bir suikast planı hazırlanır. Bu planın uygulayıcısı bizzat Claus Von Stauffenberg dir. Hitler kurmayları ile birlikte sürekli toplantılar yaptığı Rastenburg deki kurt ini denilen karargahındadır.

Suikast Nasıl Gerçekleşir

Claus Von Stauffenberg 20 Temmuz 1944 ‘de Rastenburg ‘da yapılacak olan brifinge doğru hareket eder. Suikasti bir bombayla yapacaktır. Her şey hazır olduğunda operasyon başlar. Albay Claus Von Stauffenberg hazırlamış olduğu bombayı kurt inine sokmayı başarır ve toplantı masasının hemen altına koyar. Hitler hemen iki adım yanındadır.

Albay bombayı masanın altına koyduktan sonra telefona çağrılır odadan çıkar ve zaman işlemeye başlar. Albay patlamayı dışarı çıkar çıkmaz görür ve kendinden o kadar emindir ki Hitler kesin ölmüştür. Fakat durum hiç onun sandığı gibi değildir.

Hitler’in öldüğünden emin olan Albay Stauffenberg, Valkyrie Operasyonu‘nun başlaması emrini verdirir. Başlangıçta tüm subaylar -Hitler’in öldüğünden emin olunca- Albay Stauffenberg’e itaat eder ve birliklerine Naziler’e karşı çıkma emri verirler. Tüm Nazi subayları tutuklanır.

Fakat Berlin Yedek Taburu komutanı, savunma bakanını tutuklamak için bakanlığa geldiğinde telefonda Hitler’le konuşur ve Führer’in ölmediğine ikna olur. Bu vakitten sonra her şey tersine döner ve isyan bastırılır. İsyana katılan tüm subaylar asılarak ve kurşuna dizilerek idam edilir.

Genel Analiz

Film tarihin en gerilimli ve en politik suikastlerin den birini yansıtmakta. Bir yanda dünyaya hükmetmeye çalışan ve açmış olduğu savaşlar ile tüm dünyaya adından söz ettiren bir lider. Diğer yanda ise tüm dünyanın tir tir titrediği bu komutana ve devlet başkanına karşı bir suikast girişiminde bulunan kendi askerleri.

Bunu yapmayı bırakın düşünmeyi bile cesaret edemeyenler olabilir fakat bu filmde kutsal Almanya’nın var olduğuna ve bu katliamlara sessiz kalmak istemeyen bir gurup vatanseverin yapmış olduğu suikast girişimini izleyeceksiniz.

Adolf Hitler’in nasıl bir siyasi lider olduğunu ve askerlerini hangi değerler üzerinden yönettiğini ve bir cunta hareketinin bir darbe girişiminde nasıl organize olduğunu göreceksiniz.

Albay Stauffenberg’in kurşunlanırken: “Kutsal Almanya çok yaşa”! diye bağırması filmin en etkileyici sahnesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir