DEJAVU; Kader, Zaman, Mekan… DVD Serisi (3)

DEJAVU: Ya Zamanı Geriye Alabilseydiniz Ne Yapardınız?

Bu film bu konu üzerine yapılmış. Ben de izledikten sonra dejavu kelimesinin anlamına baktım çıkan sonuç ve benim film hakkındaki çıkarımlarım…

Dejavu nedir? Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Ânı daha önceden yaşamışlık halidir. Kelime anlamı: ‘önceden görmek’ demektir.

Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması sonucu, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf, bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.

Bilinçlilik durumunun ve gerçeği algılamanın bozulduğu, ilk kez görülen bir yerin sanki daha önce görülmüş gibi ya da ilk kez yaşanan bir olayın sanki daha önce yaşanmış gibi algılandığı patolojik durum.

Hepimiz zaman zaman yaşamakta olduğumuz bir anı daha önce de yaşamış olduğumuz hissine kapılırız. Bu durum, dejavu olarak adlandırılmaktadır. Sıra geldi filme.

Eğer zamanı geriye alabilseydiniz ne yapardınız? Bu ilgi çekici, sihirli cümle bu filmde sizlere yep yeni bir macera, yep yeni bir yaşama boyutu sunuyor.

Film de Oyunculuğunu en sevdiğim aktörlerden biri olan Denzel Washington oynuyor.

Film her ne kadar bir terör olayı ve ardından yaşananları anlatsa da, farklı olarak kader, geçmiş, gelecek ve zaman kavramı üzerinde duruyor ve olaylar bu kavramlar üzerinde şekilleniyor.

Filmi ilk izlediğimde sadece oyunculuğa kilitlenmiş konuyu ve senaryoyu kavrayamamıştım. Çünkü filmi ilk izlediğinizde o zaman kavramını kafanızda şekillendiremiyor ve o kavramı kafanıza oturtamıyorsunuz.

Filmi ikinci üçüncü kez izlediğinizde daha iyi anlıyor ve kafanızda şekillendiriyorsunuz. Filmde zamanı geriye alabilen teknolojinin kullanılması, insan aklının sınırlarını zorluyor.

Fakat kullanılan teknolojinin size sunduklarını gördüğünüz zaman filme odaklanıyor anlamaya ve kavramaya çalışıyorsunuz.

Filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.Film de kader ve zaman kavramı çok farklı bir boyutta irdeleniyor, size hayatı farklı bir boyutta tekrar tekrar yaşama fırsatı sunuyor.

Paylaş-ı yorum:

İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir