İhtiyarlara Yer Yok… DVD Serisi (4)

İhtiyarlara Yer Yok…


No Country For Old Men…

Cormac Mc Carty’in aynı adlı romanın dan sinemaya uyarlanmış 2007 yapımı bir film. Film, İMDB’de üyelerin puanlarıyla belirlenen En İyi 250 Film sıralamasında ilk 110 içindedir.

(8.3 ortalama ile) Film ayrıca 4 dalda Altı Küre‘ye aday gösterilmiştir. Film de Tommy Lee Jones (şerif), Javier Bardem ve Josh Brelin en iyi rollerini sergiliyor. Film Coen kardeşler yapımıdır.(Ethan Coen Joel Coen).

Llewellyn Moss (Josh Brelin) arada bir yaptığı gibi uzun namlulu silahı ile geyik avına çıkar. Bu geyik avı biraz uzun sürer ve o bulunduğu mekandan bir hayli uzaklaşmıştır,  Meksika sınırı yakınlarında geyik izi sürerken bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşır.  Bu karşılaşma o kadar kanlıdır ki ortalık cesetlerle dolu köpekler bile öldürülmüştür.

Fakat ortada ceset var uyuşturucu var ama para yok paranın mutlaka yakınlarda olduğunu düşünen Moss bir ağaç gölgesinde yaralı birinin olduğunu fark eder, parayı ve silahı alır.

Oradan hemen ayrılır ama yaralının su istemesi üzerine, su vermek amacıyla gece yarısı olay yerine döner, ancak bu niyeti başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Barden) ile tanışmasına neden olacaktır.

Bu tanışma onun hayatında sürekli gerilim ve kaçış olarak sürecektir. Moss inatçı ve azimli bir adam onu takip eden ise tam bir psikopat seri katildir.

Bu kovalamacaya yaşlı kurt Moss’ un kasaba şerifi de katılır. İnanılmaz kaçış, bir çok ölüm ve en serisinden inanılmaz yöntemle cinayetler ile noktalanır.

Film deki ilginç diyaloglardan bir tanesi de : İnsan yaşlandıkça düzelir, hata yapması azalır fakat hayatı ağır çekim de yaşar.

Film bana göre günlük hayatın normal ritminde gidiyor fakat olayların odağındaki insanlar bunu farklı bir boyuttan yaşıyor.

Olayları şerif farklı bir açıdan, Moss ve eşi farklı açıdan, Moss’un eşinin yaşlı ve çenesi düşük annesi farklı açıdan, paranın peşindeki kişi yani katil farklı açıdan yaşıyor ve film ilginç diyalog ile dikkat çekiyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir