Ölümsüz… DVD Serisi (7)

Ölümsüz

(Özgün adı: Unbreakable)

2000 yılında gösterime giren içerisinde ünlü aktörleri barındıran ilginç bir psikolojik gerilim filmi. Yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini M. Night Shyamalan’ın üstlendiği filmin oyuncuları arasında Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright Penn ve Spencer Treat Clark yer almakta.

Film, Philadelphia’da bir güvenlik görevlisi olarak çalışan sıradan günlük yaşantısını ikame ettiren eski bir sporcunun bu zamana kadar yaşamış olduğu bazı sıra dışı olaylar silsilesi sonucunda sıradan bir insan olmadığını fark etmesi sonucu değişen hayatını ele alıyor.

Bu değişim hiç de kolay olmayacak ve kabullenilmeyecektir. Hem kahramanımız tarafından hem de babasının bir kahraman olduğunu fark eden oğlu tarafından çok zor kabullenilecektir.

Süper kahramanımız David Dunn  içinde bulunduğu durumdan rahatsız olmaya başlamış ve bir çıkış yolu aramaktadır. Film de kahramanımızın yoğun olarak gerçek yaşamı ve kurgusal yaşamı arasındaki benzerlikleri göstermek için çizgi roman kitapları ile ilgili çeşitli öğeler barındırır.

Filmin bir diğer sıradan gibi görünen fakat sıra dışı karakteri Samuel L Jackson dır. Samuel, cam kemik hastası bir adam olarak dünya ya gelmiş ve bütün ömrünü çizgi kahramanlara adamış bir ruh hastasıdır. Yapmış olduğu çalışmalar o kadar ilginçtir ki bazen insanlara ve kendisine zarar vermiştir. Film ilginç karakterlerin sıra dışı tutumlarını yansıtmakta.

Film türü itibari ile bir psikolojik gerilim filmidir. Tabi bunu göze alarak izlenmesi gerekmektedir. Daha çok aksiyon filmlerinde gördüğümüz karakterleri burada daha spesifik rollerde görmekteyiz.

Psikolojik gerilim filmi sevenlere tavsiye edebilirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir