Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds – DVD Serisi (9)

Soysuzlar Çetesi:

Filmin orijinal adı: (Inglourious Basterds)

Quentin Tarantino‘nun yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı bir film. Tarantino’nun, part filmlerinden bir tanesi olan soysuzlar çetesi İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor.

Filmde, Brad Pitt (Teğmen Aldo Raine), Christoph Waltz (Albay Hans Landa), Diane Kruger (Bridget von Hammersmark), Mike Myers (General Ed Fenech), Samuel L. Jackson (Anlatıcı) gibi isimler oynuyor. Film ikinci dünya savaşının kanlı yüzünü bizlere bir grup gönüllü Yahudi askerinin gözünden en acımasız bir şekilde anlatıyor.

İkinci dünya savaşının o karanlık ve kanlı günlerinde Alman Nazizminin, Yahudi kıyımına karşı direnen bir grup soysuzun gerçekleştirdiği o misillemeleri ve bunun yansımaları var.

Film bir dönem filmi olması nedeni ile senaryosu ve konusu itibari ile dönemini bir nebze olsun bizlere yansıtmakta. Film deki oyuncuların başarıları ve Taratino’nun olayları bölüm bölüm anlatması filme farklı bir boyut kazandırmış.

Filmin konusuna kısaca değinirsek Avrupa’nın farklı coğrafyasında Yahudilere karşı yapılan kıyımlar varken o dönemde Alman sınırlarına katılan Fransa da da farklı bir senaryo cereyan etmekte. Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt),  (soysuzlar çetesini) Yahudi askerler tarafından kurulan bu grubu düşmana karşı misilleme yapmak amacıyla organize etmektedir. Nazi Almanya’sının önde gelenlerine zarar verme misyonunu üstlenmişlerdir.

Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Daha önceden ailesi Yahudi olduğu için Yahudi avcısı lakaplı Alman general tarafından öldürülen Shasoanna’nın kendi intikamını alma planları yapmaktadır.

Kendisinin işlettiği sinema salonunun çatısı altında; Almanlar’ın, soysuzlar çetesinin, Alman Nazi üst yönetim kadrosunun bunlar içinde Führer ve  bulunmaktadır, hepsinin kaderleri bu salonda kesişecektir. Bu sinema salonunda kader tarihi ağlarını örmeye başlayacak ve kesişen roller tekrar bir ayrıma varacaktır.

Dönem filmlerinin kendine has özelliklerinin olması beni hep içine çekmiştir. Bu nedenle bu filmde kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesidir.

Paylaşıyorum:

Film analizi:

İSMAİL ÜNLÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir