Er Rayn’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan – Film Analizi -DVD Serisi (12)

Er Ryan’ı Kurtarmak

Türkçesi Er Ryan’ı Kurtarmak olarak tercüme edilen filmin orjinali (Saving Private Ryan) dır.

Film Robert Rodat tarafından senaryolaştırılmış ve Steven Spielberg tarafından çekilmiş. II Dünya Savaşını konu alan Spielberg’in harikalar yarattığı izlenilesi bir film.

Nasıl Bir Film?

Film II Dünya Savaşının nasıl bir savaş olduğunu, karada nasıl mücadeleler verildiğini, savaşın nasıl bir acımasız şiddet doğurduğunu tüm çıplaklığı ile anlatıyor.

Tabi bu sahneler Amerikan cephesinden gözlemlenerek veriliyor. Film; çıkarması ile ünlü olan ve beklide tarihin en kanlı çıkarmalarından birine sahne olan Normandiya Çıkarması ile başlıyor.

Normandiya Çıkarması o kadar şiddetli yaşanıyor ki filmde de bu sahne tüm gerçeklikleri ile yansıtılıyor. Hatta bazı film eleştirmenleri bu sahneyi o kadar gerçekçi ve mükemmeliyetçi buluyorlar ki Spielberg’in filmin hakkını verdiğini söylemişler. Bu nedenle Normandiya Çıkarması sizi filmi izlerken yerinize çivileye bilir, orada yaşanan savaşım sizin kanınızı dondurabilir.

Nasıl Başlıyor?

Filmin ilk 20 dakikasında Normandiya Çıkarması ve bu çıkarmayı yapan askerlerin nasıl bir savaşım içerisinde olduğunu tüm çıplaklığı ile verebiliyor. Film Amerikan ağzı ile yapıldığı için Almaların verdiği savaşım pek göze çarpmıyor.

Alman askerleri kendi cephelerinde saklanan ve makinalı silahlar ile çıkarmayı engellemeye çalışan bir kısım baskıya maruz kalmış askerler olarak lanse ediliyor.

Filmin Konusu ve Hikayeleri

Normandiye Çıkarması ile başlayan filmin seyri bir anda değişiyor ve cephe gerisinde yaşanan savaş ve savaşın tanıklarının var olma çabasını anlatılıyor.

Cephe gerisinde ölen askerlerden kalan künyeler doğrultusunda askerlerin ailelerine gönderilen mektuplara yer veriliyor.

Bu mektuplardan bir tanesi de diğer üç kardeşi Amerikan ordusunda dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki cephelerde savaşırken ölen Rayn ailesinin mektubudur.Yazılan mektuplar aileye ayrı ayrı yazılarak gönderilecekken fark edilmesi sunucu tek mektup da birleştirilerek gönderilmesi kararlaştırılır. Fakat ailenin son çocuğu da cephede dir. Durum üst makamlara bildirilir. Sonuç olarak dördüncü kardeş dönemin Genel Kurmay Başkanından eve dönüş vizesi alır.

Filmin Oyuncuları ve Akışı

Bu noktadan sonra film Normandiya Çıkarmasını tamamlayarak cephe gerisine çekilen Yüzbaşı John M. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), bundan sonraki görevi eve dönüş vizesi alan James Frencis Ryan’ı (Matt Damon) bulup ailesine göndermektir.

Film Er Rayn’ı bulmak üzerine kurgulanmış fakat filmde sadece bir kurtarma hikayesi yok. Ondan çok daha fazlası var. II Dünya Savaşı beklide tarihin en kanlı ve acımasız savaşlarından bir tanesi.

Filmde inanılmaz bir oyunculuk ve inanılmaz gerçek savaş sahneleri var. Bu nedenle filmdeki oyuncular oynadıkları rolün hakkını sonuna kadar vermiş rolleri ile bütünleşmişler. Askerlerin her birinin ayrı ayrı hikayelerine ve savaşın insanları nasıl bir ruh haline büründürdüğünü göreceksiniz.

Tavsiye…

Kesinlikle tavsiye ediyorum. II Dünya Savaşını anlatan kült filmlerden bir tanesini olduğu için kesinlikle tavsiye ederim. Oyuncuların seçimi filmin yaşanmışlıklardan beslenmiş olması ve Spielberg’in usta yönetmenliği filmi izlenir kılıyor.

Paylaş-ı Yorum

İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir