Facebook’ un İlginç Analizleri

Sosyal Paylaşıma Dair İlginç Analizler

Son Beş Yılın Yükselen Yıldızı Sosyal Paylaşım Siteleri ve Facebook insanların üzerinde nasıl bir etki bırakıyor. Facebook’un insanların üzerinde bıraktığı etkiden yola çıkarak kullanıcıların ilginç analizleri ortaya çıktı.

Facebook’un veri analiz ekibinin geçtiğimiz günlerde açıkladığı sonuçlar, çok ilginç ayrıntılar içeriyor.

• Facebook’ta en çok kim zırvalıyor?
• Kimler öfkeli?
• Kimler bencil?

Facebook verileri bunu gibi bir çok soruya ışık tutuyor. Businessinsider’ın haberine göre Facebook Amerika’daki 1 milyon durum güncellemesinin analizini yaptı.

İşte Facebook’un Kullanıcılarına Dair Çok İlginç Analizleri:

1. Çocuklar kelimeleri atlıyor: Kullanıcıların yaşı ile noktalama ve edatların kullanımı arasında güçlü bir bağ tespit edildi.

2. Yaşlılar daha çok konuşuyor: Facebook’ta kullanıcı yaşı arttıkça durum cümlelerinin uzunluğu da artıyor. Sosyal durum, aile ve din ile ilgili terimleri yaşlılar daha çok kullanılıyor. Yaş ilerledikçe kişilerde bu kavramların kullanılması onların psiko-sosyal durumlarını yansıttığı sonuca varılabilir.

3. Gençler daha çok küfür ediyor: Genç kullanıcılar lanet okuyor. Öfke bildiren sözcükler ve ben dili de küçük yaştaki kullanıcılar daha çok kullanıyor. Gençlerin küfürlü ve argo sözleri kullanmaları sosyal medyayı bilinçsiz kullanmalarından kaynaklanıyor olabilir.

4. ‘Sen’ kelimesini kullananlar arkadaş canlısı: Bu kişilerin arkadaş sayısı daha fazla. Paylaşımları da bu oranda fazlalaşıyor ve kendilerini ifade edebiliyorlar.

5. İnsanlar sabahları daha pozitif oluyor: Durum güncellemesinin en pozitif olduğu vakitler sabah saatleri. Akşam 10:00’dan sonra ise negatif duygular doruğa ulaşıyor. Bu durum insanların hem psikolojik hem de fizyolojik durumlarından kaynaklanıyor. Güne canlı başlamayı kim istemez ki?

6. Olumsuz duygular içeren güncellemeler daha çok yorumlanıyor: Arkadaşlar muhtemelen birbirlerine destek olmak için olumsuz ‘durum’lara daha çok yorum yapıyor. Bu durumu habercilik mantığı ile açıklarsak daha isabetli olacaktır. Habercilikte sürekli olumsuz olana gönderme ve olumsuzun insanların dikkatini çekmesi söz konusu. Bu nedenle sosyal paylaşım sitelerinde de insanların olumsuz durumlarında geribildirimleri artıyor.

7. Zaman odaklı güncellemeler sabahları daha yaygın: Bu muhtelemen kullanıcıların sabahları önceki gece kaça kadar uyumadıklarını ya da işe ne kadar geç kaldıklarını vb. iletileri yayınlamalarından kaynaklanıyor.

8. Kullanıcılar durum güncellemelerinde arkadaşlarınınkine benzer kelimeler kullanıyor: Bu durum özellikle aile yahut dinden bahsederken ya da sinirlendiklerinde geçerli. Bu aynı zamanda facebook ta oluşan yazışma dili ile de alakalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir