Facebook Gazeteciliği

Facebook Gazeteciliği

İletişim teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde, habercilik ve gazetecilik anlayışı da aynı oranda gelişme gösterdi. Gelişim ile birlikte gelen değişim iletişim gibi bir çok argümanı içende barındıran bir alanda olduğu içinde bunun farklı yapılanmaları ortaya çıktı. Son yılların en çok rağbet gören iletişim ve paylaşım portalı facebook da ortaya koyduğu yeniliklerle bu gelişim ve değişime en büyük katkıyı sağlıyor.

Facebook ile birlikte gazetecilik ve habercilik anlayışında da önemli değişiklikler meydana geldi. Artık herkesin elinde birer cep telefonu ve fotoğraf makinesi var. Durum böyle olunca bireysel gazetecilik ve vatandaş gazeteciliği daha bir aktif olmaya, önem kazanmaya başladı.

Tüm bu yeni gelişmeler ışığında Facebook da gazeteciler için bulunmaz fırsatlar sunuyor. Facebook; Lokasyon, eğitim yeri, işvereni, ilgi alanları gibi türlü başlıklarda herkesle haberleşme imkânı sunuyor. Facebook kullanıcılarına haberleşme ve gazetecilik konularında yardımcı olmak için “Facebook, Journalist Pages” yapısını da hayata geçirdi.

Facebook’un hazırladığı yeni bir araştırma da, kendi markalarını oluşturmak, içerik geliştirmek isteyen gazetecilere yerinde öğütler veriyor. Facebook’un gazeteci program yöneticisi Vadim Lavrusik ve veri analisti Betsy Cameron, gazetecilerin Facebook kullanma rehberini hazırlamış. En iyi uygulamalar, en iyi Facebook kullanma yöntemleri burada yer alıyor.

Bu yazının devamını kariyer ve tecrübe paylaşım portalı olan www.kariyeratölyesi.com sitesinden okuyabilirsiniz…

http://www.kariyeratolyesi.com/sosyal-medya-ve-facebook-gazeteciligi

İyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir