Facebook Sinemalarda – The Social Network

Facebook’a Kadar Gelinen Süreç ve Facebook’ un Sinema Filmi

Bir sosyal ağ filmi – The Social Network 90′lı yılların başında öğrenci olanlar için hem yabancı dilini geliştirmek hem de dış dünyaya açılıp sosyalleşmenin en teknolojik yolu uluslararası mektup arkadaşlığıydı.

Bir zamanların büyük eğlencelerinden birisi olan bu sosyal aktivite bizlere yabancı kültürleri daha yakından tanıma imkanı verirdi.

90′lı yılların sonunda internetin getirdiği imkanlar mektup arkadaşlığının yerini e-mail ve chat arkadaşlığına bıraktı ve mektup arkadaşlığı bir dönemin çocukluk nostaljileri arasındaki yerini aldı. Artık Internet sayesinde mektup yazmadan ”mektup arkadaşı (!)” edinmek mümkün olmuştu.

2004 yılında ortaya çıkan Web 2.0 teknolojisi ise yepyeni bir internet dönemi başlattı. Internetteki içeriğin kullanıcılar tarafından da şekillendirilebildiği bu yeni dönemde sosyal ağlar ve paylaşım siteleri ortaya çıktı. Wikipedia, YouTube, Filckr, MySpace, Orkut ve Facebook gibi platformlar bilinen tüm iletişim alışkanlıklarını, yeni insanlar tanıma olanaklarını ve bilgiye erişim felsefesini değiştirdi. Tüm dünya kullanıcıları tarafıdan hızla büyük ilgi gören bu yeni platformlar arasında Facebook ise bir dönemi simgeleyen en popüler sosyal ağlardan birisi haline geldi.

2004 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook ilk başta sadece Harvard öğrencilerinin üyeliğini kabul ederken, ilk sene içerisinde ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullardan ve üniversitelerden üye kabul etmeye başladı. 2006 yılında da 13 yaşından büyük herkesin kullanımına açıldı. 2010 yılında Facebook kullanıcılarının dünya üzerindeki kullanıcı sayısı 400 milyona ulaştı.

Engauge Media’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmaya göre ortalama bir Facebook kullanıcısının arkadaş sayısı 120. Dünya üzerinde 65 milyon insan facebook’a cep telefonlarından ulaşıyor, her hafta 3.5 milyar adet içerik kullanıcılar arasında paylaşılıyor ve her ay 2.5 milyar adet fotoğraf facebook’a yükleniyor.

Dijital hayatımızın artık ayrılmaz bir parçası haline gelen Facebook’un kuruluş hikayesi kısa bir zaman sonra beyazperdeye de konu oluyor. Se7en (Yedi), The Game (Oyun), Fight Club (Dövüş Klubü), Zodiac (Zodyak) ve The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Garip Hikayesi) filmlerinin yetenekli yönetmeni David Fincher Facebook’un kuruluşunu anlatan The Social Network adlı filmi çekmek üzere kolları sıvadı.

Filmde Justin Timberlake, Jesse Eisenberg, Brenda Song, Andrew Garfield, Rooney Mara ve Armie Hammer rol alıyor. Ekim 2010′da ABD’de gösterime girmesi beklenen filmin sloganı ise oldukça ilginç: ”You don’t get to 500 million friends without making a few enemies (Bir kaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş kazanamazsın)

( Medya Derneği)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir