Gazeteciliğin Geleceğini Şekillendiren Aygıt: İPad…

Geleceğin Gazeteciliğini Şekillendiren Aygıt: iPad

Dünyaca ünlü sayfa tasarımcısı Mario Garcia ‘Geleceğin gazeteciliğini şekillendiren aygıt; İPad’ adlı sunumunda iPad’in medyaya getireceği yenilikleri anlattı ve değişen gazetecilik şartları ile ilgili çarpıcı örnekler verdi. Garcia, günümüzde gazeteciliğin yepyeni bir boyuta ulaştığını belirtti.

Garcia’ya göre bu yeni boyutta haberin dört farklı versiyonu bulunmaktadır. Medya, habercilik görevini yaparken bu versiyonları mutlaka gözönüne almalıdır:

1. Mobil versiyon
2. Internet versiyonu
3. Yazılı versiyon
4. Tablet (iPad) versiyonu

Değişen bu gazetecilik anlayışı aynı zamanda karşımıza dört farklı okuyucu tipi çıkarmaktadır:

1. Printnets : 40′lı yaşlarındadırlar. Hem yazılı basını hem de internet haberciliğini takip etmektedirler.
2. Dijital yerliler : (Nintendo nesili) İnternetin ve google’ın olmadığı zamanları bilmeyen yeni nesil. 2012 yılından itibaren bu nesil artık 20′li yaşlarını geçmiş ve çalışmaya başlıyor olacaktır. Geleceğin medyasını bu nesil şekillendirecektir.
3. Karışık kullanıcılar : Karışık kullanım biçimi olan kullanıcılar. Bir haberden diğerine kolaylıkla geçerler.
4. Klasik okuyucular : Kağıda basılmış gazetenin onlara verdiği hissi başka hiç bir şeye değişmezler. Gazeteyi kağıttan okumayı hiç bırakmayacaklardır.

Garcia’ya göre yazılı basın kimilerinin iddia ettiğinin aksine yok olmayacaktır ama online ve tablet uygulamalarını doğru şekilde kullanamayan medya kuruluşları zamanla etkilerini yitireceklerdir. Internetin bilgi paylaşımını çok kolaylaştırdığı bir zamanda eski tip gazetecilik anlayışıyla habecilik yapmak mümkün değildir.

Yeni neslin kendisini facebook ve Twitter gibi özgür ortamlarda ifade edebilmesinin gazeteciliğe yeni boyut kattığını ifade eden Garcia, bunun vatandaş gazeteciliği kavramını güçlendirdiğini ve gazetecilerin bundan dersler çıkarması gerektiğini belirtti.

”Bu yeni dünyada artık herkes gazeteci. Gazeteler basılırken dünün haberlerini yaptığı gerçeğini unutmamalıdır. Bu handikap basını yeni arayışlara sevk etmelidir. Gazetelerdeki teknolojiyi geliştirmemiz daha modern binalar yapmamız yetmez, önemli olan eski mentalitelerden kurtulup yayın dünyasındaki değişiklikleri doğru şekilde görebilmektir. Bilginin çok hızlı yayıldığı bir çağda muhabirler ve medya yöneticileri artık eskisinden çok daha donanımlı olmalıdırlar”

Yaptığı sunumda Paris Match, The Iconist ve TIME’ın iPad uygulamalarından örnekler veren Garcia, iPad sayesinde yepyeni bir yayıncılık dünyası ortaya çıkacağını savundu. Bu yeni dünyada iyi bir yer edinebilmek için medya şirketlerinin yetenekli proje ekipleri kurması, bilgisayar uzmanlarından destek alması ve reklamcılık anlayışlarını yenilemesi gerekmektedir.

Garcia’ya göre iPad ve tablet uygulamalarının medya kuruluşlarına ekonomik değer oluşturması için çok önemli bir gerçek asla unutulmamalıdır: İnsanlar bedavaya alabilecekleri bir hizmet için para ödemeyeceklerdir. Bu nedenle iPad uygulamaları bildiğimiz internet deneyiminden çok farklı olmalıdır ve başka platformlarda elde edilemeyecek değerler üretmelidir.

(Medya Derneği)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir