Geç de olsa; Nasıl Bir Tatil?…

NASIL BİR TATİL…

Üniversiteli yada değil; bir öğrenci için ideal tatil modeli…

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve büyük şehirlerde yaşıyor, bir yıl boyunca yazın yapacaklarınızı(Dil Okulu, Work And Travel, Yaz Kampları, Yurt dışı oryantasyon programları) ve tatilinizi düşünüyorsanız bunun planını kesinlikle yaza bırakmayın. Yazın yapacaklarınızın, planının yaza kalması sizi kesinlikle zorlayacaktır. Çünkü birçok tatil programının hazırlığı yaza gelmeden bahar da ya da kışın yapılmaktadır.

Bu nedenle yazın hem kişisel gelişiminiz, hem alan çalışmalarınız hem de çalışmak istediğiniz sektörlerde yer alabilmeniz için yazın yapacaklarınız çok önemlidir, size çok şey katacak ve rakiplerinize fark atmanıza yardımcı olacaktır.

Bir öğrenci yazı sadece tatil olarak değerlendirir ve bol bol enerji depolarsa yeni sezonda bu enerjisini nerede, nasıl kullanacağını bilemeye bilir. Çünkü yaz tatilini yeni sezona ve ileriye yönelik çalışmaları için ayırmamıştır.

Bir öğrenci için yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmenin yolu kişisel gelişimi yatırımlar yapmak, buna yönelik okumalar gerçekleştirmek ve ileride çalışacağı alana yönelik farkındalık projeleri gerçekleştirmektir.

Yukarda da bahsettiğimiz üzere yaz ayları farklı projeler ile değerlendirile bilir. Tabi bunların alt yapısı önceden hazırlanmak şartı ile. Dil kursları da bunlardan bir tanesidir. Tabi amaç sadece kursa gitmek olmamalı, dilimizi geliştirecek ulusal ve uluslar arası programlara da katılmak bu noktada çok önemli.

Bir öğrencinin tatilde yapması gereken en iyi şeylerden bir tanesi de stajdır. Tabi bu okuduğu bölüm ve uzmanlaşmak istediği bir alanın kapsamı ile de ilgilidir. Staj bir öğrencinin mesleğe ilk adım attığı yerlerden bir tanesidir. Özellikle benim gibi iletişim fakültesi öğrencileri için bu çok önemli ve heyecan verici olaydır.

Bazı bölümlerin kendi içindeki sıkıntılarından ve stajjer kadrosu bizim kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından yanlış anlaşıldığı için, (sadece fotokopi çektirilir ve ayak işleri yaptırılır). Her ne olursa olsun bir stajjer öğrenci gittiği kurumda kendini en iyi şekilde temsil etmek zorundadır. Çünkü orada yapılan işten çok kişinin kişilik yapısı ve donanımları çok daha önemlidir. Ülkemizde stajjer kavramı olması gereken yerde olur ve genç beyinler yetiştirilirse bu kavramda, öğrencilerde kendilerini bulacaktır.

Tatilde yapılması gerekenlerden bir tanesi de kitap okumak ve tatili bu şekilde daha eğlenceli hale getirmektir. Çünkü okuduğumuz kitaplar bizleri bulunduğumuz ortamdan çok farlı ortamlara götüre bilir ve bizlere farklı dünyalar açabilir.

Kitap konusuna göre bir macerayı, tarihin derinliklerini, geleceği, geçmişi, bu günü, hayatı, farklı gözlerin gördüğünü, dünyaya farklı pencerelerden bakmayı bizlere göstere bilir bulunduğumuz ortamdan bizleri uzaklaştırarak farklı bir tatil yaşatabilir.

Kitap; tatilin, iş hayatının, arkadaşlığın, dünyanın ve yaradılış gayemizin tecrübe edilmiş hallerini bizlere anlatır.

Tatilde yapılması gereken bir diğer şey ise; eğlendirici, dinlendirici, öğretici, keşfettirici, hayalleri zorlayan, düşündürücü kısacası size farklı dünyaların kapısını açacak film ve diziler izlemektir. Burada kesinlikle TV aklınıza gelmemeli, çünkü Tv de size başkalarının seçtikleri, sizin izlemek zorunda olduğunuz şeyler verilir ve siz TV’nin esiri olursunuz.

Seçerek aldığınız DVD film ve diziler sizin istediğiniz doğrultudadır, sizin tatilinizi size yaşatırlar. Sizlere birkaç örnek film ve dizi verebilirim; film, Ben Efsaneyim, Ben Robot, Kapıdaki Düşman, Tetikçi( Mark Wahlberg), Dejavu, Milyon Dolarlık Bebek, Düvüş Ku