Google Başarı Kuralları

Dünyanın her yerinde insanlar her gün bir şeyler arıyor ve buluyor. Peki dünyanın aradığı şeyi bulamasına yardımcı olan bu arama motorunun nasıl kuralları vardır sizce?

İşte Google Kuralları:

1- İyi bir ekip kur: Başarı için iyi bir ekip kurman gerekiyor. Yani işe alırken özenle alın, sıradan insanları şirkete doldurmayın.

2- Herkesin katılımını etkin kıl: Çalışanların fikirlerini toplayacak bir ortam yarat. Bildiğimiz, öneri yazsınlar, puan kazansınlar, hediye alsınlar sistemi değil. Bir havuz oluşsun ve herkes fikrini rahatça açıklayabilsin. Bir fikir ve geribildirim havuzu gibi düşünün. Herkes fikirleri görebilsin ve bu fikirlere fikir ekleyebilsin.

3- Paylaşmak. Bir fikrin varsa onu mutlaka aç. Çoğu fikir; insanlar onu kendilerine sakladıkları için ölüp gider. Şirkete paylaşılmayan fikir yararlı fikir değildir. Paylaşılmayan fikir, gelişemeyen fikirdir.

4- Vizyon, herkes tarafından paylaşılmalı. Çoğu şirkette, vizyon ve misyon şirketin girişinde ve web sitesinde asılıdır. Çalışanlar da onu ezbere bilir ama çoğu için bir anlam taşımayan soyut bir cümledir. Oysa, şirket çalışanları gelecekte şirketlerinin ne yapmak istediğini bilmeli ve bunu birlikte nasıl başaracaklarını öğrenmelidirler.

5- Düz organizasyon yapısı. Hiyerarşi yok. Hiyerarşi, sürecin uzamasına ve her şeyin korkunç bir hızla değiştiği bu çağda, çok geride kalınmasına yol açar. Hiyerarşi, iletişim engelleyicisidir. Düz organizasyonda iletişim çok kolaydır.

6- Fikirleri büyüt: Fikirler, büyümediği sürece yok olmaya mahkumdur. Fikir gelişmeyi sağlar ama kendisi durağan değildir o da gelişmelidir. Her fikir geliştirilmelidir.

7- Hızlı ol: Bir ürünü yaparken, bir fikri düşünürken, başkaları onu bitirmiş olabilir. Sen betasını sunarken, başkaları bitmiş halini piyasaya sürebilir. Günümüzde trendy ve demode birbirine çok yakın.

8- Veri, veri, ver: Google içinde rakamın olmadığı şeyleri dikkate almıyor. Verilere inanıyor ve güveniyor. Bir projeniz varsa, bunun sonucunu da veri olarak sunabilmelisiniz. Başarı rakama dökülmeyince anlamsız kalıyor.

9- Kullanıcıya odaklan: Kullanıcı/müşteri dostu ol ve onun fikrini ve düşüncelerini dikkate al. Kullanıcıdan gelen geri bildirimleri çok iyi değerlendir. Müşterilerin/kulanıcıların inovasyon başlattığını görmek şaşırtıcı bir deneyim olabilir.

10- %20′lik zaman: Bu zamanı ya yeni bir fikre harca, ya da arkadaşının fikrine destek ol. Günde sekiz saat çalışıyorsan, bunun bir buçuk saatini yeni bir fikre ayır. Ya da yeni bir fikri olan arkadaşının fikrine her gün bir buçuk saat destek ver. Google’da çoğu yenilik böyle çıkıyormuş. Bu madde bir şirketteki yaratıclık için en önemli madde bana göre.

Google’ın bu on ilkesi, gerçekten uygulandığında başarıyı getirebilir. Onuncu madde özellikle dikkate değer. %20′lik zaman, inovasyon ve yaratıcılığın büyümesinde çok etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir