Google’dan STK’lara Büyük Destek

Dünyayı Değiştiriyorsanız Google Size Destek Olmak İstiyor!

Arama motoru Google’ın pek çok ülkede kurumsal uygulamalarını ücretsiz olarak sunduğu “Sivil Toplum Kuruluşları için Google Programı” ülkemizde de hizmet vermeye başladı.

Google - Düşün Taşın Derneği
Google – Düşün Taşın Derneği

Google ile Sivil Toplum Kuruluşları Programı”,  belirlenen uygunluk kriterlerini karşılayan Sivil Toplum Kuruluşlarının Google Apps, Google Reklam Bağışları, YouTube ve diğer ürünlere ücretsiz erişmelerine olanak sağlıyor.

STK’lar, bu programa katılarak Gmail, Google Takvim ve Google Drive‘dan oluşan Google Apps paketine ücretsiz sahip oluyor.

google ile sivil toplum kuruluslari icin ürünler

Google, bu araçlar ile STK’ların yeni bağışçılar ve gönüllüler bulmasına, daha verimli çalışmasına ve kuruluşlarının hikâyesini anlatmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Türkiye’de Google Desteğini Alan ilk STK, “Düşün Taşın Derneği”

Düşün Taşın, Google ile Sivil Toplum Kuruluşları Programı’na Türkiye’den kabul edilen ilk sivil toplum kuruluşu oldu.

TechSoup imzası ile uygunluk koşullarını yerine getiren Düşün Taşın Derneği, Google tarafından STK’lara Gmail, Google Takvim, Google Drive servislerine, Youtube’un STK’lar için düzenlenmiş portalına ve Adwords’de ayrılan 10,000 dolarlık bağış sistemini kullanmaya başlayan İlk Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

Sosyal Girişimci Lider, Profesyonel Konuşmacı Sayın Selim Çavuş tarafından 12 Ocak 2010 tarihinde kurulan Düşün Taşın Derneği; “Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Girişimcilik” alanında yürüttüğü projeleri Google desteği ile daha geniş kitlelere ulaştıracak.

Türkiye’deki kitap okuma alışkanlığını ve sevgisini arttırmak amacıyla bugüne kadar 535 farklı etkinlik düzenlemiş olan dernek belirlediği hedef doğrultusunda daha güçlü ilerleyecek.

google dusun tasin dernegi

Kendilerini, etrafındaki gelişmeleri ve dünyayı keşfetmelerine yardımcı olarak bilgisayar kullanımı ve içerik üretimi konusunda “Fare Toplumundan, Klavye Toplumuna” ülkemizin taşınmasına katkı sağlamayı amaçlayan Düşün Taşın Derneği gibi bir STK’ya arama motoru olan Google’ın destek vermesi Düşün Taşın’ın doğru yolda olduğunu ortaya koydu.

Düşün Taşın Derneği’nin Google tarafından böyle bir program ile desteklenmesine katkı sağlayan projenin bizzat danışmanlığını yapan isim ise arkadaşım Sayın Zafer Baydere...

Bilgi ve Eğitim Teknolojileri Uzmanı olan Zafer Baydere, Sivil Toplum Kuruluşları başta olmak üzere, şirket ve kurumlara eğitimler veriyor. Aynı zamanda Düşün Taşın Derneğimizde birlikte çalıştığımız Zafer Baydere, Eğitmenlik konusunda da çalışmalar sürdürüyor.

Google ile Sivil Toplum Kuruluşları Programı Nasıl Destek Sağlıyor?

Programa katılarak Gmail, Google Takvim ve Google Drive‘dan oluşan Google Apps paketine ücretsiz erişebiliyor, Çevrimiçi belgeler üzerinde ortak çalışma ve 30 GB’a kadar ücretsiz depolama alanına sahip oluyorsunuz.

google apps ile sivil toplum kuruluslari

Artık Mail Hizmetini Ücretsiz Olarak Kullanabilirsiniz!

Böylelikle STK’lar bilişim teknolojileri maliyetlerini azaltıyor ve çalışanlar ile gönüllülerin daha verimli bir şekilde birlikte çalışmalarına yardımcı oluyor.

Google Reklam Bağışları, misyonunuzu ve girişimlerinizi Google arama sonucu sayfalarında tanıtmanız amacıyla AdWords reklamlarında harcayabileceğiniz aylık 10.000 Dolar tutarında ayni yardım sağlayarak sivil toplum kuruluşunuzu destekliyor.

google reklam bağışları

Anahtar kelime hedefleme aracılığıyla çalışmalarınızı öne çıkaracak benzersiz reklamlar oluşturarak farkındalık artışı sağlıyor. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için çevrimiçi bağışları, bülten abonelikleri, gönüllü kayıtları ve diğer işlemleri takip edebiliyorsunuz.

STK’lara Youtube Desteği

YouTube Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş Programı ile YouTube’un sadece sivil toplum kuruluşlarına özel, zenginleştirilmiş sürümünü size sunuyor. Google Earth desteği de sağlanıyor. Google’ın bu program kapsamında destek verdiği STK’lardan birinin projesi aşağıdaki gibi…

youtube kar amacı gütmeyen kuruluş programı

Doğrudan videolarınızın üzerine mesaj yerleştirerek, eylem çağrısı butonu ekleyerek destekçilerinizi eyleme geçmeye yönlendirebiliyorsunuz. Kuruluşunuzun logosunu ve markasını kullanarak kanalınızın görünümünü ve tarzını özelleştirebiliyorsunuz.

Hangi STK’lar Bu Programdan Yararlanabilir?

Bu haktan yararlanabilmek için; Dernekler ile ilgili 5253 numaralı yasa uyarınca İçişleri Bakanlığı kapsamındaki Dernekler Dairesi Başkanlığı’nda kayıtlı dernek veya Vakıflar ile ilgili 5737 numaralı yasa uyarınca ilamla kurulan ve Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı vakıf olmak gerekiyor.

google ile stk başvuru

Google ile Sivil Toplum Kuruluşları’na Nasıl Başvurulur?

Global olarak TechSoup kuruluşu ortaklığında yürütülen Google ile Sivil Toplum Kuruluşları programına katılmak için ilk olarak TechSoup Türkiye Yazılım Bağışı Programı’na kayıt olmanız ve başvuru için uygunluk onayı almanız gerekiyor. TechSoup Türkiye’ye kayıt olmak ve daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

techsoup türkiye destek

TechSoup Global Kimdir?

TechSoup Global, dünya genelinde kar amacı gütmeyen kuruluşların çalışmalarının etkisini artırmak için teknolojiye erişimlerini destekleyen San Francisco merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

110’un üzerinde ülkeyi kapsayan TechSoup Global ağının yerel bir partneri olarak STGM Türkiye’de, Google, Microsoft ve Bitdefender gibi şirketlerin kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik teknoloji bağışı programlarını yürütmektedir.

Bağış programı kapsamında sivil toplum kuruluşları bulut tabanlı hizmet uygulamaları, işletim sistemi yazılımları, sunucu yazılımları, güvenlik yazılımları gibi ürünler için bağış talebinde bulunabilirler.

İsmail Ünlü

Kaynak: Google, Techsoup Türkiye, Düşün Taşın Derneği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir