Hotel Ruanda, Ruanda Katliamı Film Analizi – DVD Serisi – (13)

Hotel Ruanda

Orijinal ismi: (Hotel Rwanda), Orta Afrika ülkelerinden olan Ruanda da 1994 yılında yaşanan soykırımı Ruanda Katliamını konu alan, dram ve trajedi türü bir film.

2004 yılında yönetmen Terry George tarafından çekilen film Kanada İngiliz, İtalyan ve Güney Afrika ortak yapımı. Filmin başrol oyuncusu Don Cheadle. Filme dair okuduğum yazılarda, filmin bazı bölümleri Ruanda’nın başkenti Kigali‘de, büyük bölümü ise Güney Afrika’da çekilmiş.

Film Fransız bir iş adamına ait (Jean Reno) Kigali’deki Hôtel des Mille Collines’in içinde ve çevresinde geçiyor.Otelin müdürü olan Hutu kökenli Paul Rusesabagina’nın ailesinin yaşadıkları filmin ana olaylarından bir tanesi. Don Cheadle’nın oyunculuğu çok başarılı. Dönemi tam anlamı ile yansıtması açısından film tüm gerçekliği ile başarılı bir şekilde yansıtmış.

Film Ruanda’da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık 1 000 000) Tutsi’nin yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan iç savaşı ve katliamı konu alır. Filmin senaryosunun gerçeklere dayanması ve yaşanmış olayları anlatması nedeni ile çok etkileyici ve çarpıcıdır.

Filmde geçen olaylar dönemin o kaotik ortamını, insanların etnikleri ve kökenleri nedeni ile nasıl bir soykırıma maruz kaldıklarını gözler önüne seriyor.

İki tarafında Afrikalı, Ruandalı olması olayları çok daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyor. İnsanlar iki farklı etnik gruba ayrılıyorlar; Hutu ve Tutsi bu iki etnik grup Avrupalıların kışkırtmaları yada daha önceden Avrupalı bazı ülkelerin bu iki etnik gruptan birini diğerine karşı güçlü kılarak onlar üzerine baskı uygulamaları ve bu baskı sonucunda ortaya çıkan güç dengelerinin değişmesi ve intikam alma savaşı.

Filmde Belçika, Fransa, İtalya, Hollanda, BM ve Amerika dış politikalarının hangi çıkarlar yada hangi karanlık ilişkiler ağı ile örüldüğünü gizli kapaklıda olsa görebiliyorsunuz.

Avrupalıların çıkan iç savaştan nasıl kaçtıklarını ve Afrikalı beyazların (Görünürde zenci, düşüncede beyaz olanlar) ülkelerini terk etme yaşanan bu soykırımdan kaçma serüvenleri çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

Soykırımın, etnik çatışmanın, Afrika gibi bir coğrafyada savaşın, Avrupalı ülkelerin hangi çıkar çatışmaları içerinde olduklarının anlaşılması ve bunun sinema dili ile ne kadar anlatıldığını görmeniz bilmeniz için izlenmesi gereken bir film.

Filmde ayrıca basının, kitle iletişim araçlarının, özellikle Afrika gibi bir yerde radyonun ne kadar önemli olduğunu bilmeniz açısından izlenmesi gereken bir film.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir