İnternet Gazeteciliği, Basılı Gazeteyi Bitirecek mi?

Gazete de Haber, Hikaye, Fotoğraf ve Tasarım

Dünya üzerinde birçok gazete ve dergiye tasarım danışmanlığı yapan Mario Garcia ve National Geographic’te yayımlanan Afgan Kızı fotoğrafıyla dünya çapında ün kazanan fotoğrafçı Steve McCurry, deneyimlerini okuyucular ile paylaştı. Medyanın geleceği konusunda çarpıcı öngörülerde bulunan İspanyol asıllı tasarım ustası Garcia, “Basılı gazete sonsuza dek sürecektir. Sadece diğer platformlarda da var olmayı başaran gazeteler hayatta kalacak.” dedi.

Hiçbir zaman tasarım okumadığını; ama hayatında tasarımın hep olduğunu belirten 63 yaşındaki usta tasarımcı, yazılı medyanın yerini tamamen internet medyasına bırakacağı tezine karşı çıktı.

Gazete;

Garcia, “Basılı gazete ortadan kalacak mı? Kesinlikle hayır. Her zaman sayfa üzerinde mürekkep çıkacak. Ama basılı gazeteler, 20 yıl sonra günlük olarak çıkmayacak. İnsanlar hafta içi dijital olarak haberlere ulaşacak.” diye konuştu.

Gazete, Tasarım, Haber ve Hikaye

İş hayatında 40. yılını yaşayan İspanyol asıllı Kübalı tasarımcı, medyanın en önemli sorunlarından birisi olan muhabir ve tasarımcı ayrımına da dikkat çekti. Bu gerekçeyle WED CONSEPT (evlilik konsepti) kavramını ürettiğini anlattı: “Tasarımcı, editör ve muhabirler, ayrı adalarda yaşıyorlar. Bu, aslında bir evlilik. Muhabir, editör ve tasarımcının evlenmesidir. Birinin önemi diğerinden daha büyük olamaz. En iyi tasarım departmanı, muhabirlerle ve editörlerle birlikte çalışır. Muhabirlerin gelmesini beklemeyin, siz onları çağırın.” Ünlü görsel yönetmen, haberi hikaye olarak kurgularken, ‘birinci hikaye, ikinci hikaye ve fısıltı’ şeklinde üç bölümün, özellikle Alman medyasında daha fazla kullanılır olmaya başladığını aktardı. ‘Fısıltı’nın bazen önündeki haberin de önüne geçebildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Fısıltılar, iyi editörlerin ve iyi muhabirlerin ürünüdür. İnsanların hikayeyi oluşturması için, bu baştan çıkartacak bir yapıda olmalı.”

Haber ,Hikaye ,Fotoğraf;

Mario Garcia, bir hikayeyi anlatmanın en iyi yolunun fotoğraf kullanmak olduğunu dile getirirken, foto muhabirlerinin gelecekte daha da önem kazanacağını vurguladı. Foto galerilerinin bu anlamda rağbet görmeye başladığını, buna Denver Post’u örnek gösterdi. İnfografiklerin son yıllarda öne çıkmaya başladığını belirten Garcia, İngiltere-Almanya maçında verilmeyen golün bir infografikle çok daha iyi anlaşıldığını savundu.

Türkiye de Gazeteler;

Türkiye’deki gazetelerin resim ve haber noktasında ‘meyve salatası’na benzediğini kaydeden ünlü tasarımcı, “Her resim birbiriyle mücadele ediyor gibi. Renkler birbirini çekiştiriyor.” ifadelerini kullandı. Hemen ardından renkli gazetelerin dünyanın her yerinde ilgi çekici olduğunu ifade etti ve buna Alman Bild gazetesini örnek gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir