Jim Rohn ve Zihinsel Aktivite Ortamları

Aklınızı Etkin Kullanmak ve Zihinsel Bir Faaliyet İçin Nereye Gidersiniz?

İnsanın favori bir restoranının olması bunun yanında favori bir yazarının olmaması ne kadar kötü. Bedenini beslemek için en sevdiği yeri seçiyor, ama zihnini beslemek için en sevdiği bir yer yok!

Bu neden böyledir? Hızlandırılmış öğrenme eğrisi hakkında bir şey duydunuz mu? Doğumdan itibaren, yaklaşık olarak 18’imize kadar öğrenme eğrimiz dramatiktir ve adeta şaşırtıcı bir öğrenme kapasitemiz vardır. Muazzam miktarlarda öğreniriz. Dil, kültür, tarih, fen, matematik vb… her şeyi öğreniriz!

Bazı kişiler için hızlandırılmış öğrenme süreci devam eder. Ama çoğu kişi için, iş hayatına başlar başlamaz bu hız kesilir. Artık sınavlar kalmayınca, kağıt-kalem gereği sona erince, neden daha fazla kitap okunsun ki? Tabii ki, tecrübe ile bazı şeyler öğreneceksiniz. Yaşayarak: “Bazen doğru şeyi yaparak bazen de yanlış şeyi yaparak” öğreneceksiniz.

Eğer hızlandırılmış öğrenme eğrisini hayatınızın tamamında devrede tutabilseydiniz, neler olabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Neler yapmayı öğrenebilirdiniz, ne beceriler geliştirebilirdiniz, hangi kapasiteye sahip olabilirdiniz, hayal edebiliyor musunuz? İşte öğrenme eğrisini yukarıda tutan bu olağan dışı kişi olun ve daima iyi fikirlerin peşinde olan bir iştah geliştirin.

Zihin Beslenmesi ve Dünya Görüşü Eğitimi

Zihninizi beslemenin ve dünya görüşünüzü eğitmenizin bir yolu da etkili insanların yazılarını okumaktır. O kişiyi tanımıyorsunuzdur ama kitaplarını okuyabilirsiniz. Aristo artık yok ama fikirleri hala var. Kitaplar ve programlar için kütüphaneleri araştırın. Dergileri araştırın. Belgeselleri araştırın. Bunlar zihinsel ziyafet için fırsatlarla doludur.

Okumaya ve dinlemeye ek olarak, sohbet ve paylaşım şansına da belki ihtiyaç duyacaksınız. Benim de hayatımda, önemli yaşamsal sorularıma yanıt aramama yardımcı olan, dünya görüşümü iyileştirmeme destek olan, değerlerimi tartan, başarı ve yaşam tarzı hakkında sorularıma kafa yoran bazı kişiler var olmuştur.

Para, işletme, aile, devlet, aşk, dostluk, kültür, beğeni, fırsat ve toplum gibi önemli konularda etki yaratabilmek için, bunlara hakim insanlarla ilişki içinde olmaya hepimizin ihtiyacı vardır. Dünya görüşümüz en çok fikirlerden etkilenir, fikirler en çok eğitimimizden etkilenir ve eğitim de en çok ilişkili olduğumuz insanlardan etkilenir.

John Earl Shoaff Kimdir? (21 Mart 1916 – 6 Eylül 1965)

John Earl Shoaff Amerikalı “Milyoner Maker” ve bir girişimci. Shoaff Kariyerinin zirvesindeyken “Nutri-Bio Corporation” Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Vitamin, mineral, protein ve diyet gıda takviyeleri satılan bir doğrudan satış organizasyonunun sahibi oldu.

Jim Rohn Kimdir?

Jim Rohn (1930 – 2009 ) bir filozof, motivatör ve girişimci olarak tanındı. Onun, insanların içlerindeki derinliklere inmelerine, kişisel gelişimlerinde kendi potansiyellerini keşfetmelerine ve başarılarını ortaya çıkarmalarına yardım etme yeteneği sayesinde dünya çapında milyonlarca insan rüyalarına yaklaştı. Elli yılı aşan kariyer hayatı boyunca binlerce izleyiciye hitap etti ve 25’ten fazla kitap yazdı.

Jim Rohn ve Mr. Shoaff

Jim Rohn’un dilinden hayatımızdaki en büyük zenginlikler ve hayatımıza zenginlik katmasına izin verebileceğimiz kişilerin profilleri. “Hayatımdaki en büyük zenginliklerden biri, o beş yıl boyunca Mr. Shoaff’ın etrafında olabilmekti. O süre zarfında, akşam yemeklerinde, uçak yolculuklarımızda, iş konferanslarında, grup halinde ve bire bir konuşmalarımızda benimle sürekli paylaşımlarda bulundu. Dünya görüşümde ve eylemlerimde her gün küçük düzeltmeler yapabilmemi sağlayan birçok fikir verdi. Bu günlük değişiklikler, bazıları çok küçük ama çok önemli, kısa sürede eklene eklene büyük bir toplam oluşturdu.”

“Mr. Shoaff’ın derslerinin en önemli özelliği, fikirleri sürekli olarak tekrarlamasıydı. Yaşam felsefesine ait temel şeyleri çok sık işitemezsiniz. Bunlar beslenmenin en muhteşem biçimidir, güzel gelişen bir aklın yapı taşlarıdır.”

Akıl Nasıl Beslenir?

Bedeniniz için yaptığınız gibi, aklınızı da beslemenizden bahsediyorum. Bulabildiğiniz her yerden onu güzel fikirlerle besleyin. Daima iyi fikirlerin arayışı içinde olun – bir iş fikri, bir ürün fikri, bir hizmet fikri, kişisel ilerleme için bir fikir.

Her yeni fikir kişisel felsefenizi daha da iyileştirebilmenize yardımcı olacaktır. Felsefeniz yaşamınıza rehberlik edecek, farkındalık ve keyifle dolu bir yaşam önünüze serilecektir.

Amaç led aynaların ışık yansıtıcı olmak değil, amaç güneşler olmak, ışığın kaynağını oluşturmak, fikirlerin kaynağını oluşturabilmek hepimizin kapasitesinde var olan bir şey”

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

 

2 Replies to “Jim Rohn ve Zihinsel Aktivite Ortamları

  1. “Mr. Shoaff’ın derslerinin en önemli özelliği, fikirleri sürekli olarak tekrarlamasıydı. Yaşam felsefesine ait temel şeyleri çok sık işitemezsiniz. Bunlar beslenmenin en muhteşem biçimidir, güzel gelişen bir aklın yapı taşlarıdır.”

    Bu gece güzel besinlere rastlama gecem sanırım, paylaştıklarınız için çok teşekkürler ve başarılar:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir