Liderlerin Keşfedildiği Seminer: YGA

Katıldığım En Büyük ve Üst Düzey Seminerdi

Katıldığım en büyük eğitim semineri olan YGA’nın “Lider Keşfetme Programı” 27 Kasım da oldu. Üzerinden iki hafta geçti ama benim orada aldığım 8 saatlik eğitim tam 15 sayfalık bir nota tekabül ediyordu. Bunları temize geçip yorumlamam biraz uzun sürdü. Tabi eğitim aldığınız kişiler Ülkemizin en büyük şirketlerinin başındaki kişiler ya da bu şirketlerin Ceoları olunca ince düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Peki kimlerdi bunlar: Sabancı Holding Güler Sabancı, Türkcell CEO Süreyya ciliv, Borusan Holding CEO Agah Uğur, YGA Kurucusu Sinan Yaman, Hürriyet CEO Hasan Yılmaz, Nokia Türkiye Gnl Mdr Conor Pierce, Microsoft Türkiye Gnl Mdr Yrd Münir Kundakçı idi.

Nasıl Bir Seminer Programı?

İçerisinde bulunduğumuz program YGA “Lider Keşfetme Programı”. Yaklaşık 1 yıllık bir ürünün çalışması olarak ortaya çıkmış. YGA Kasım 2010 “Lider Keşfetme Programı”na yaklaşık 33 bin üniversite öğrencisi başvurmuş. Başvuruyu yapan 33 bin üniversite öğrencisi arasından seçilen 2 bin lider adayından biri olarak bu büyük organizasyona kabul edildim.

YGA Nedir?

Onların kendilerini tanımladıkları şekliyle tanımını paylaşıyorum. Dünyayı değiştireceğine inanacak kadar idealist, Hayalinin önündeki engelleri görecek kadar da gerçekçi, Engelleri kaldırmayı deneyecek kadar cesur, Sıra dışı hayal ortakları ile çalışabilecek kadar da uyumlu,  Kendine yapabileceği en büyük yardımın, başkalarına yardım etmek olduğunu bilen bir bencilseniz: Sosyal sorumluluk sahibi, başarılı, Çift kanatlı bir lider olmayı hayal eden genç liderleri keşfetmek isteyen bir sosyal girişimciler topluluğu.

YGA’nın Açılışı ve Eş Başkan Enis Güray

Programda ilk sözü alan YGA’nın eş başkanı Enis Güray oldu. Bizlere YGA’nın 10 yıllık geçmişinde edindiği tecrübeleri, yapmış olduğu projeleri ve hayatına dokundukları genç liderler ile yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Gelen katılımcılardan 5 kelimede YGA’yı anlatmaları istenmiş ve ortaya ilginç cevaplar çıkmış. İki tanesini yazabildim:

“Kendine inanan ve güvenen insanların, inandıkları proje”

“Bir güne sığdırılmış elli yıllık tecrübe” şeklinde güzel tanımlamalar vardı.

YGA’nın “Lider Keşfetme Program”ı nasıl bir program?

“Liderlik okulu” YGA lider yetiştirme programının ilk serüveni olarak tanımlanmakta. YGA’nın lider yetiştirme anlayışı geleceğinin liderlerinin nasıl olması gerektiğine yönelik bizlere ipucu vermekte. YGA Liderlik Okulu: Çift kanatlı liderlik programı olarak tanımlanmakta. Çift kanatlı liderlik programı; donanımlı, bilgili, sosyal girişimci, sosyal sorumluluk bilinci ile hareket edebilecek olan çok özel ve tamamı sahada geçen genç liderlik programı.

Bill Drayton’un tanımı ile YGA; “Sosyal sorumluluk projeleri üretirken ve hayata geçirirken kişinin kendisini geliştirdiği ve yetiştirdiği tek liderlik programı”

YGA’ya en çok başvuru yapan üniversite hangisi?

Burada bizi şaşırtan bir sonuç ortaya çıktı, çünkü YGA tarihinde en çok başvurunun yapıldığı lider keşfetme programı en çok başvuru yapan üniversite sıralamasında Selçuk Üniversitesi ilk sırayı almıştı. Bunun altında yatan neden ne diye kısa bir soruşturma yaptık ve şu sonuca ulaştık. Selçuk Üniversitesinde YGA başvuruları resmi ağızdan yapılmış üniversite ve kulüpler bu işi ciddi bir şekilde duyurmuş. Bu nedenle başvurularda ilk sırayı almışlar. İlk sırada Selçuk Üniversitesi, ikinci sırada, Hacettepe, üçüncü sırada Gazi, dördüncü sırada ise İstanbul Üniversitesi yer alıyor ve sıralama bu şekilde uzayıp gidiyor.

YGA’nın Katılımcı Profili ve Oranları

YGA 2010 da bir diğer önemli olay ise katılım oranıydı. Burada katılımcıların profillerine baktığımız zaman çok çarpıcı ve dikkat çekici bir karşılaştırma söz konusu. İlk girişte baktığım zaman çoğunluğun kim de olduğuna yönelik bir öngörüm vardı fakat bu kadar çok olacağını tahmin etmiyordum.

Bayan katılımcılar  % 60, bay katılımcılar % 40’lık bir oran ile beni baya şaşırtmıştı. Benim bu oranı duyunca ilk aklıma gelen Muhtar Kent’in bir gazeteye verdiği röportajda dile getirdiği “21. Yüzyılın liderleri ve yöneticileri bayanlar olacak, bayan girişimciler 21. Yüzyıla damgasını vuracak” sözü oldu.

Erkek katılımcıların burada kendilerine sormaları gereken ilk soru; “Ne kadar sorumlu ya da ne kadar sosyal girişimciyiz?” sorusu olmalı herhalde. Çünkü geleceğin lideri olmak isteyen herkesin mutlaka sosyal girişimci olması gerektiği söyleniyordu. Belki de erkek arkadaşlar bu işin sadece ticari kısmı ile ilgilendikleri için sosyal girişime fazla ilgi göstermemişlerdi. Tabi onların unuttukları bir şey daha var o da; geleceğin liderlerinin çift kanatlı olmak zorunda olacakları ya da bir büyüğümüzün(Selim Çavuş) bize öğrettiği gibi üç topu elinde belirli bir tempoda ve belirli bir düzen içerisinde döndürebilen liderlerin başarılı olacağıydı.

YGA’nın Kurucusu Sinan Yaman Kim?

ODTÜ mezunu olan Yaman, 10 yıl Unilever’de çalıştı. Yurtdışında pek çok ülkede – İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Brezilya, Amerika – araştırma ve eğitim programlarına katıldı. Son görevinde 22 ülkeden sorumluydu. Öğretim görevlisi olarak üniversitede ders veren Yaman, Harvard, Stanford, Duke, Berkeley, Georgia Tech, USC, UCLA gibi, dünyanın en prestijli 50 üniversitesinde, 40.000’in üzerinde öğrenci ve öğretim üyesine konferanslar verdi.

2002 yılında “Truthful Leader“ ismiyle İngilizce’ye de çevrilen ilk kitabı “İç’ten Lider“ , 2006 yılındaysa 2. kitabı “Lider ve Hayal Ortakları“ yayınlandı. Yaman kurucusu olduğu Young Guru Academy Vakfı’yla dünyaya yön verecek sosyal sorumlu Türk liderlerin yetişmesi için çaba harcıyor. Başvurmak için 2 milyon üniversite öğrencisinin sitesini ziyaret ettiği YGA Liderlik Kampının dokuzuncusu, Amerika’da New York, Washington, Raleigh ve Figure Eight Island’da gerçekleşti.

ODTÜ, Koç, Sabancı üniversitelerinin öğrencileri ve Türk Amerikan Derneği tarafından “ Sosyal Sorumluluk Dalında Yılın Lideri “ ödülüne layık görüldü.

YGA ve Sinan YAMAN

Bu aşağıdaki dörtlüğü okuyarak salona giren ve konuşmasına başlayan Sinan yaman salon tarafından coşku ile alkışlandı. Sinan yaman hakkındaki ilk izlenimim olumluydu çok pozitif ve mütevazi tavırları vardı. Çok mistik ve içten konuşması beni etkileyen diğer yanıydı.

Çevik bahri olmak gerek

Bir denize dalmak gerek

Bir cevher çıkarmak gerek

Hiç sarraflar bilmez ola

Yunus Emre’nin bu dörtlüğünü okuduktan sonra bize biraz yorumlattı. Salondan enteresan yorumlarda çıktı tabi. Yaman bu dörtlük üzerinden bizlerde olması gereken liderlik anlayışını ve YGA’nın nasıl liderler yetiştirmek istediğini bizlerle paylaştı.

Yaman YGA; “İnovativ liderleri keşfeder onları geliştirerek değiştirir sosyal değişime ve dönüşüme yardımcı olur” şeklinde açıkladı. Yaman keşfetmenin, sosyal değişimin ve liderlikte, iş hayatında iştahlı olmanın öneminden bahsetti. Yaman liderlik kabiliyetlerinin ancak ve ancak karar verirken ve sorumluluk alırken gelişebileceğinin üzerinde durdu.

Yaman’ın derlediği liderlik incileri;

Liderlik yolculuğunda: “ Sıra dışı ruhlar asırlardır sıradan zihinlerin vahşi atağına uğramışlardır”

Bu liderlik yolculuğunda: “ Bana gülme benimle gül”

Liderlikte: “ Kendine itibar etmeyene itibar edilmez”

Öğrenmek: “Liderliği öğrenmenin tek yolu liderlik yapmaktan geçiyor.”

Bu sıra dışı yolculuğa bizler başladık, belki şu gök kubbede bir hoş sada bırakabiliriz.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir