Medya Okuryazarlığı Derneği Kuruldu

Sivil topluma yeni bir soluk getirmek ve Medya Okuryazarlığını daha etkili sunabilmek-savunabilmek için Medya Okuryazarlığı Derneği Kuruldu. Bir iletişim fakültesi öğrencisi olarak, benim de eğitimini aldığım Medya Okuryazarlığı bölümünü artık bir sivil toplum kuruluşu çatısı altında faaliyet gösterecek.

Medya Okuryazarlığı Derneği‘nin kurucu başkanlığını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden sınıf-sıra arkadaşım Eğitim Uzmanı Cansu Aydemir yaptı. Eğitim camiasında edindiği tecrübeleri şimdi Medya Okuryazarlığı için paylaşacak.

“Siz, biz, öteki, başkası demeden; Medya Okuryazarlığı’nı sivil topluma birlikte taşıyoruz” diyerek yola çıkan dernek, “Etkili ve faydalı paylaşımlar, eğitimler, atölye çalışmaları, araştırmalar ile” topluma katma değer üretecek.

Medya Okuryazarlığı Derneği amacı, Toplumun her kesiminde medyayı doğru okuma, anlama ve yorumlama farkındalığını; eğitim çatısı altında toplayarak, dijitalleşme sürecinde ülkemizde yaygınlaştırmak ve yurt dışındaki bağlantılarla ortak çalışmalar, araştırmalar, programlar yürütmek”.

Devletin gerçekleştirdiği çalışmalara destekleyici olarak sivil toplum ayağında, söz konusu alanı olgunlaştırıp, akademiden aileye; çocuk, genç ve aile üçgeninde medya okuryazarlığını eğitim çatısı altında iyileştirerek güçlendirmek.

Düşün Taşın Derneği olarak Medya Okuryazarlığı Derneği’ne sivil toplum çalışmalarında ortak projeler hayata geçirmek için önümüzdeki süreçte işbirliğimiz olacak. Arkadaşım Cansu Aydemir’e çıktığı bu yolda başarılar dilerim. 10 yıldır sivil toplum, medya, dijital iletişim sektöründe çalışan biri olarak her daim destek olmak istediğimi belirtmek istiyorum.

Medya Okuryazarlığı Derneği İletişim: medyaokuryazarligidernegi@gmail.com 👈

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir