Meerkat Nedir?

meerkat nedirMeerkat, iOS akıllı cihazlarla çekilen canlı ve gerçek zamanlı mobil videoların anlık olarak Twitter üzerinden paylaşılmasına imkan sağlayan bir uygulama. Videolar Meerkat uygulaması ile canlı olarak yayınlanabiliyor, Twitter haber kaynağında görüntülenebiliyor ve Meerkat kullanıcısı olan takipçilere video paylaşıldığına dair bildirim gidiyor.

Kullanıcılar birbirlerinin videolarına yorum yapabiliyor ve uygulamayı kullanarak etkileşim kurabiliyorlar. Meerkat uygulamasında akışlar bir defa bittikten sonra bir kez daha görüntülenemiyor. Uygulama bu yönü ile Snapchat‘i andırsa da; bu “kısa ömürlü” videolar YouTube gibi bir kanalda yayınlamak istenirse, sonradan telefona kaydedebiliyor.

Twitter ile entegre çalışan uygulamada kullanıcıların yayınladığı her akış bir linkle otomatik olarak Twitter’a gönderiliyor. Beğeni ve yorumlarla birlikte akışı izleyenlerin kullanıcıların profil fotoğraflarını da görebildiği uygulamada yazılan ve paylaşılan her şey aynı zamanda tweetleniyor.

Twitter ile entegrasyonu sayesinde kullanıcıların video paylaşımları Twitter takipçileri tarafından görüntülenebiliyor. Böylece uygulama ile birçok Twitter kullanıcısını yakalamak mümkün oluyor. Şimdilik sadece iOS işletim sistemi olan cihazlarda kullanılabilen Meerkat uygulamasını iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

Meerkat Nasıl Kullanılıyor?

Meerkat’in şimdilik sadece iOS uygulaması var. Kullanımı basit. Video akışını başlat veya bir video akışını planla seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Video yayını başladığında Twitter takipçilerinize uyarı gidiyor. Video yayını yaptıkça uygulama içindeki puanınız artıyor. Web üzerinden Meerkat yayınlarını herkes izleyebiliyor. Uygulama ücretsiz.

Meerkat’i Kim Kullanabilir?

Twitter hesabı olan herkes Meerkat kullanabilir. Katıldığı herhangi bir etkinliği, izlediği bir manzarayı veya yaptığı herhangi bir işi takipçileriyle paylaşmak isteyen herkes uygulamaya merak salmış durumda.

Seçmenlerine sesini duyurmak isteyen politikacılar da uygulamaya ilgi gösterdi. Amerika’daki bazı protesto gösterilerinde de kullanıldı. Zamanla çok farklı kullanım biçimleri keşfedilebilir. Meerkat’in bugün itibarıyla 300 bin kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı giderek artıyor.

Meerkat’te Yayınlanan Video Akışı Sonradan İzlenebiliyor Mu?

Hayır. Meerkat, yayınları kaydetmiyor, video akışı anlık yapılıyor. Yayınları webde başka bir sayfaya da yerleştiremiyorsunuz. Uygulamanın sonraki versiyonlarında kayıt özelliğinin gelmesi bekleniyor.

Meerkat Neden İlgi Çekti?

Meerkat ilk olarak, interaktif yayıncılık sektörünün dünyadaki en önemli etkinliklerinden olan South By South West 2015 konferasında tanındı. 2007 yılında Twitter bu etkinlikte beğeni toplamıştı, 2009 yılında da Foursquare aynı başarıyı gösterdi. Bunun üzerine her iki uygulama da dünya çapında bilinirliğe ulaştı.

meerkat ios uygulması nedir

Meerkat de bu yılki South By South West’de büyük ilgi gördü. Katılımcılar, izledikleri etkinlikleri anlık olarak cep telefonlarından paylaştı. Fakat asıl ilgiyi Twitter’ın engellemesiyle gördü.

Twitter Neden Meerkat’i Engelledi?

Periscope adlı benzer bir video servisini tanıtmaya hazırlanan Twitter, Meerkat’i kendine rakip olarak görmüştü. Twitter, uygulamanın Social Graph’e erişimini engelledi.

Meerkat’e giriş yapan kullanıcılar Twitter’daki takipçi bilgilerini otomatik olarak uygulamaya aktaramıyordu. Ama bu sayede, “Twitter’ın istemediği uygulama” unvanını aldı ve dünya çapında bilinirliğe ulaştı. Ne de olsa “dünyanın en etkili ve ucuz tanıtım yöntemi sansürdür.”

Meerkat’in Kurucusu Kim Ve Piyasa Değeri Nedir?

South By South West’de gördüğü ilgi sonucunda Meerkat, 12 milyon dolarlık yatırım aldı. Piyasa değeri ise 40 milyon dolara yükseldi. Kurucusu Ben Rubin adlı bir girişimci, ayrıca şirketin CEO görevini üstleniyor. Şirketin 10 çalışanı var.

meerkatlamak

Meerkatlemek Ne Anlama Geliyor?

Her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Meerkat’in de kendine özgü bazı terimleri var. Meerkatlemek, uygulama üzerinden canlı video akışı yapmak anlamında kullanılıyor. İngilizce marketing (pazarlama) kelimesini çağrıştırıyor.

Peki Meerkat İsmi Nereden Geliyor?

Meerkat’in Türkçesi Mirket’tir. Uygulamanın görselinde bulunan hayvanın ismi. Mirket, 30 cm boylarında, koloni halinde yaşayan, Afrika‘ya özgü etobur memeli bir hayvan. 14 yıl kadar yaşayan Mirket’lerin Kolonileri yaklaşık 20 kadar hayvandan oluşur, aralarında iş bölümü yaparlar ve yuvalarının güvenliğini sağlamak için etrafı gözetleme, düşmanlarını kollama görevlerini sırayla paylaşırlar.

meerkat uygulaması

Uygulamayı geliştirenler Meerkat ismini verirken bu hayvanların sosyal bir canlı olmasından esinlenmişler midir bilinmez ama Mirket’ler bu özellikleri ile de oldukça sosyal bir canlı. Uygulamanın adı da bu sevimli hayvandan geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir