Milyon Dolarlık Bebek – DVD Serisi (1)

Hayatını Adamak Mı, Hayallerine Ulaşmak Mı?

Hayatta bir şeyleri başarmak istemenin ne demek olduğunu zorluklara ve engellemelere nasıl bir mücadelenin verilmesi gerektiğini anlatan etkileyici bir film.

Eğer bir hayaliniz var ise kesinlikle onun peşinden gidin, o hayallerinizi yaşanabilir kılmak için mücadeleden asla vazgeçmeyin.

Hayallerinize koşarken kesinlikle iyi mücadele edin ve kesinlikle kontrolü elden bırakmayın. Çünkü faturayı hayallerinizin ağırlığına göre ödeme biçiminizde ağır olabilir.

Hayal kurarken sizin hayallerinize ortak olacak hayal ortaklıkları yapın ve çevrenizi ona göre şekillendirin. Hayal ortaklığı yaptığınız ve birlikte inandığınız kişileri asla üzmeyi ve asla küçümsemeyin.

Film hayatın gerçekliği ile hayallerin gerçekleşmesi arasındaki o ince çizgiyi bizlere çok çarpıcı bir şekilde anlatmakta. Bu beklide benim filmden çok etkilenmemden kaynaklanan bir yorumdur.

Film bir hikaye anlatıcının ağzından aktarılmakta ve 3 ana karakter etrafında şekillenmektedir. Karakterlerden biri hikayeyi baştan sona anlatan (Morgan  Freeman) ve aynı zaman da olayın büyük çoğunluğunun geçtiği spor salonunun bütün işlerini yürüten iyi bir gözlemci olan eski bir boksör.

İkinci karakter ise eski bir boksör, o spor salonunun sahibi (Clınt Easwood) spor salonun da boksörlerin hocalığını ve menajerliğini yapan, kesin kuralları olan tek başına yaşayan yaşlı bir adam.

Filmin merkezinde ise boksör olma hayali ile yaşayan, hayatını buna adayan, ailesinden uzakta kafeler de çalışarak hayatını kazanan 30’lu yaşlar da bir bayan (Hilary Swank). Bu üç karakterin yolları boks ta kesişiyor.

Bir tarafta boksör olma hayali kuran ve hayatını buna adayan bir bayan bir tarafta kesin çizgileri olan ve asla bayan boksörleri çalıştırmadığını ve çalıştırmayacağını söyleyen bir adam ve bunları tek gözü boksta kör olmuş tek gözü ile gözlemleyen yaşlı kurt.

Bazen tutunduğunuz dalın kopması sizin bazı çizgilerinizin değişebileceğini gösterebilir filmde olduğu gibi. Kızın azmi ve hayallerine olan inancı buz dağlarını bile eritir cinsten olduğu için kesin çizgileri olan adamı yumuşatır ve birlikte çalışılmaya başlanır. Fakat bu sadece onu boks yapacak seviyeye getirinceye kadar olacaktır.

Bir bayan boksörün hayallerinden peşinden koşarken yaşadıkları onu daha çok mutlu ediyor ve başarıya doğru kilitliyordu. Boksör olma yolundaki adımları büyük bir hızla atan ve artık maçlara çıkmaya hazırdır. Maçlar bir birini izler ve bayan boksör rakiplerini hep nakavt ederek yoluna hızla devem edecektir.

Ama onun hedefi milyon dolarlık bir bebek olmaktır ve bu yoldan asla dönmek yoktur. Normal maçlardan sonra sıra unvan maçlarına gelir. Tabi bu maç unun hayallerine ulaşmasına ve aynı zamanda hayallerinin sonuna gelmesine neden olacaktır. O artık tam bir milyon dolarlık bebektir.

Film sonu ile başı tam bir zıtlık içerisinde, ben filmin sonunun asla öyle bitebileceğini tahmin etmediğim için beni çok etkiledi ve benim en sevdiğim filmlerimden oldu. Film tam bir sinema resitali sunmakta, kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. Filmden çıkarımda bulunduğum Yorumlar:

  • Bazen iyi yumruk atmanın yolu bir adım geri çekilmektir. Bu şuna benziyor hayatta bazen iyi sıçrayışlar yapmak için bir adım geri gitmelisiniz.
  • Hayat bizi bildiklerimiz ile değil yapabildiklerimiz ile ödüllendirir.
  • Kızım sen kaybettin ama biz senin ailen olarak kaybetmek istemiyoruz.
  • Hayallerinizin zirvesinde yaşasanız bile kesinlikle tedbiri elden bırakmayın.
  • Ayılar ile arkadaşlık edebilirsin yalnız elinden baltanı bırakma….

Paylaş-ı yorum:

İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir