Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Dört Neslin Hikayesi

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Nesiller Analizi

Hafta sonu Harbiye de katıldığım yüksek katılımlı bir programda Dış İşleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hepsi üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılara uzun bir aradan sonra ilk akademik dersini verdi. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu her ne kadar bir Dış İşleri Bakanı olsa da kişiliği ve kimliği ile tam bir hoca ve akademisyen. İlk olarak bizler onu bir akademisyen- hoca olarak tanıdık daha sonra danışman olarak şimdi ise bir siyasi partinin en sevilen ve en başarılı bakanı olarak biliyoruz.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu siyasal propagandaya yeni yeni alışsa da düşünceleri ve yaptıkları ile bir milletin kaderinin dünya sahnesinde yeniden yazılması için inanılmaz çalışmalara imza atan bir devlet adamı. Bu çalışmaların meyvesini ülkemizde görmeyen de kalmadı iktidarı, muhalefeti ile herkes onaylayıp takdir ediyor.

Harbiye de binden fazla gencin onu can kulağı ile dinlediği gecede Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hiç siyasete ve parti ilişkilerine girmeden tamamı Siyaset-i İlmiye ile gençlere hitap etti. Hiçbir şekilde ne kendisinin mensubu olduğu siyasi partiden çok dem vurdu nede diğer siyasi partilerin ismini ağzına alıp karalama yaptı. Tamamı ile akademik ve siyaset-i ilmiye den bahsetti. Bu doğrultuda gençlerin siyaseti, ülke yönetimini nasıl analiz etmeleri gerektiğinden ve yüklenmeleri gereken vizyon-misyon sorumluluğundan hatırlattı. Bunu anlatırken de çok güzel bir “Nesiller Analizi” yaptı. Benim esas üzerinde durmak istediğim nokta da burasıydı.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Nesillerin Analizini yaparken 20. Yüzyıldan başladı ve sözlerine şöyle devam etti;

“20. Yüzyıl da bu topraklar üç nesil gördü. Bu üç nesilden birincisi atalarından aldığı emaneti koruma pahasına ömrü savaşlarda geçti. Yemen’den, Trablusgarp’a, Balkanlar’dan Kırım’a, Kafkasya’dan Fas’a kadar büyük bir coğrafyada direniş gösterdi. Bu nesil, geleceğe, torunlarına onurlu bir medeniyet bırakmak için canlarını, ailelerini ve her şeylerini feda etti.

Daha sonra İkinci nesil geldi. Kıtalara yayılmış İmparatorluk topraklarımızın küçüldüğü, sınırlarımızın geriye çekildiği, mirasımızın talan edilmez üzere olduğu bir anda ortaya çıktılar ve yeni bir devlet inşa ederek Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan ettiler. Ekonomik alanda çok büyük zorluklar çektiler. İkinci Dünya Savaşı’nı ve bağımsız devlet olabilmenin bütün zorluklarını yaşadılar. Sosyal kültürel anlamda inanılmaz bunalımlardan geçtiler. Tek parti döneminin zorluklarını da göğüslediler ve tek bir ideal uğruna yürüdüler. Görevlerini tamamlayıp üçüncü nesli beklediler.

Üçüncü nesil geldi. Bu nesil 1950’li yıllarda doğan nesildi. Üç askeri ihtilalı, başbakanın asıldığını, 70’li yıllar da kardeşin kardeşi öldürdüğü, 12 Eylül’ü ve 28 Şubat’ı gördü. Hiçbir zaman yeise kapılmadı. Kendine büyük hedefler belirledi. Yoluna emin adımlarla ilerledi.

Gelecek nesillere daha özgür bir ülke bırakmak adına. Öyle bir ülke hayal edildi ki o ülkenin liderleri konuştuğu zaman dünya dinlesin istendi. Her alanda bunun mücadelesi verildi ve bu mücadeleyi daha ileriye taşıyacak dördüncü nesli bekledi. Nihayet Dördüncü Nesil geldi”.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Dördüncü nesli 1980’lerde doğan ve benimde içinde bulunduğum nesil olarak tarif etti. “Bu nesil; ne cephe, ne kıtlık,  ne darbe gördü. Bu nesli dünya muvanesinde güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti kurmak için canla başla çalışacak nesil olacak. Bu nesil Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı 2023 yılında daha güçlü bir Türkiye adını duyurabilmek gayesi ile her türlü ayrışmaya karşı dimdik durarak birlik ve beraberlik içinde mücadele edecek ve sesimizi tüm dünyaya duyuracak” şeklinde güzel bir nesiller analizi yaparak, dersini tamamladı.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu ilk kez bu kadar yakında görmüştüm ve o ortamda onun konuşmasından, söylediklerinden etkilenmemek mümkün değildi. Hiçbir siyasi, ideolojik boyunduruğa girmeden tamamı ile vatanı milleti için çalışan bir nesil yetişmesini böyle siyasi liderler sayesinde olacağına inancım biraz daha arttı. Darısı ideolojik saplantılara gark olmuş 4. Neslin genç temsilcilerine.

İyi okumalar…

 

 

2 Replies to “Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Dört Neslin Hikayesi

  1. Orada olmayı çok isterdim. Ahmet Davutoğlu sevilen ve işini doğru yaptığı için sevilen bir insan. Konuşmasında bulunduğunuz için çok şanslısınız. Belki onun elektriği size de geçmiştir. Gelecekte onun gibi ondan daha iyi olmanız duasıyla…

    not: Dördüncü nesil olmak çok güzel.

  2. Bölye büyük devlet adamlarını dinleyip elektirik almamak mümkünmü.
    Kesinlikle çok etkili bir lider iyi bir hoca-akademisyen…
    Yorumunuz için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir