Sabah Gazetesi Stajjer Günlüğüm…(Part 1)…


STAJJERİN GÜNLÜĞÜ…

Büyük bir medya organizasyonu içerisinde yer alabilmek ve orada kalıcı olabilmek bir stajjer için çok önemli. Çünkü stajjerlik gerçek anlamda  öğrencinin mesleğe ilk adım attığı yerdir.

Benim mesleğe ilk adım olarak tanımladığım stajjerliğimin ilk günleri çok heyecanlıydı. Bu süreci ve medya organizasyonunun içerisine girdiğim ilk günden itibaren yaşadıklarımı ve bir haftalık süreci buradan paylaşacağım.

Mesleğe ilk adım atacağım kurum sabah gazetesi. Bu büyük medya organizasyonu içerisinde yer alabilmek için çok heyecanlı bir şekilde randevu saattim den yarım saat önce gazete binasın da oldum.  Biraz bekledikten sonra görüşmeyi yapacağım insan kaynakları sorumlusu hanımefendinin yanına çıktım. Çok güler yüzlü ve sıcak bir karşılama ile kendimi daha rahat hissetim.

Sanırsam genel olarak insan kaynakları personelleri hep güler yüzlü ve sıcakkanlı oluyorlar, daha önce görüşmeye geldiğim hanımefendi de çok güler yüzlü ve sıcakkanlı idi.

Benimle ilgilenen hanımefendi ile birlikte görev yapacağım birim olan gazetenin istihbarat bölümüne geçtik ve orada gündem toplantısı yapıldığı için pek fazla bir yoğunluk yoktu. Biraz bekledikten sonra toplantı bitti ve ben istihbarat şefi olan Ertuğrul Erbaş ile tanıştım. Biraz sohbet ettikten sonra görev yapacağım birimi ve birlikte çalışacağım Polis Muhabiri Ali Şahin abi ile birlikte oradan ayrıldık. Ertuğrul Bey polis muhabiri Ali Şahin Abi’nin yanında staja başlamamın daha verimli olacağını söyledi.

Her halde ilk staj deneyimim olacağı için işe sahadan başlamamın faydalı olacağını düşünüyordu. Ali Şahin abi ile birlikte görev yerimiz olan sur içine doğru yol aldık. Arabada giderken Ali abi ve şoförümüz Vural abi ile biraz sohbet ettik ve birbirimizi daha iyi tanıdık.

Görevimiz Polis Muhabirliği, görev yerimiz Sur içi, haber kaynaklarımız her türlü yerel hizmet, Polis noktaları, sağlık ve uygulama birimleriydi. Ben tamamen teoriğini gördüğüm polis muhabirliği birimleri ve görev yerlerini şimdi pratiğini görüp yaşamaktaydım, tabi bu heyecan vericiydi. Bizim görev terimiz sur içi fakat sorumlu olduğumuz bölge sayısı 7 tane idi.

Bu 7 bölge içerisinde ne kadar büyük hastane, karakol, asayiş büro, önleyici hizmetler, sağlık kuruluşları, ilçe emniyet müdürlükleri, belediyeler hepsini tek tek dolaşarak onlarla bilgi alışverişinde bulunduk ve haber kaynağı ağımızı güçlü tutmaya çalıştık. Tabi bu sürecin aşamaları beni sürekli heyecanlandırıyor. Çünkü yeni insanlar ile tanışıyorsun, yeni yerleri keşfediyorsun ve bu keşfettiğim, öğrendiğim ve tanıştığım insanlar senin haber organizasyonun içerisinde sana en çok yardımcı olacak ve haber kaynağı oluşturacak kişiler.

Yapmış olduğumuz haber kaynağı ziyaretlerinin bizler için çok önemli olduğunu söyleyen 7 yıllık deneyimli muhabir Ali abi, ileride bunların faydasını ve yardımlarını çok göreceğiz diyordu.

Bu ziyaretleri gerçekleştirirken ve bölgemizi gezerken gözümüz yollarda, kulağımız telsizlerimizdeydi. Çünkü telsiz polis muhabirinin en önemli argümanların dan biri. Telsiz bizim polis, itfaiye, ambulans frekanslarını dinlememize yardımcı oluyor.

Telsiz gün içerisinde sürekli açık ve kulağımız sürekli orda, telsizde geçen konuşmalar çok ilginç sürekli ‘anlaşıldı tamam, merkez olay yerindeyiz, tele-cebe gel’ şeklinde. Polisler sürekli gezdikleri için görev yerleri ile ilgili telsizden merkeze durun raporu veriyor. Tabi buda sürekli telsiz trafiğine neden oluyor.

Telsizden bizim bölgede geçen en çok olay anonsu “asansörde mahsur kalanlar, hasarlı kaza ve sıcak havadan kaynaklanan ufak çaplı yangınlar”.

Bizler ekip olarak görev bölgemizde sürekli hareket halindeyiz arada bir büroya uğrayarak diğer muhabir arkadaşlar ile fikir telakkisinde bulunuyoruz.

Tecrübeli muhabir Ali abinin iş disiplini çok iyi ve görev bölgemizdeki haber kaynaklarımız ile çok iyi bir iletişimi var. Ali abi işini seven ve işini disipline edebilen bir insan. Arada bana işimiz ile alakalı özet geçtiği oluyor ve yapmış olduğumuz görüşmelerin ziyaretlerin öneminden bahsediyor. Tabi bu benim çok hoşuma gidiyor.

Gazetecilikte haber kaynağının ne kadar önemli olduğunu ve haber kaynakları ile nasıl bir iletişim kurulması gerektiğini Ali abiden tecrübe ederek öğrenmeye çalışıyorum, tabi buda bende farklı çağrışımlar uyandırıyor. Çünkü gazetecilikte haber kaynağı olarak geçen tanıdık insan silsilesi, iş dünyasında çokça kullanılmaya başlayan network kelimesi ile bir anlamı ile çok örtüşüyor.

Bu söylemi farklı şekilde yorumlayan; içinde bulunduğum ve Basın ve Halkla İlişkiler sorumluluğunu yürüttüğüm Düşün Taşın Derneği başkanı Selim Çavuş:“ günümüzde insanlar işlerinde Hardworking yapmak zorunda değil Networking yapmak zorunda” çünkü senin günümüzde iş yapabilme kapasiten işini kimlerle yaptığın ile doğrudan alakalı.

Ben bunu mesleğe ilk adımımı altığım ilk bir haftada çok rahat bir şekilde tatbik ettim.

Bu bir haftalık süre içerisince tecrübeli be iş disiplini çok yüksek Polis muhabiri Ali Şahin abi ve yaklaşık 10 yıldır bu camiada şoförlük yapan Vural abi den çok şey öğrendim çok şey tatbik ettim.

Gazetecilik mesleğine ilk adımımı attığım ilk bir haftalık stajjerlik günümün genel hatları bu şekilde. Bir dahaki yazım gün gün yaşanılan haber kovalamaca organizasyonu şeklinde olacak…

İyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir