Yoğun Propagandaya Maruz Kalacağımız Bir Seçim Dönemine Girerken Bir Kitap Analizi

İleri Demokrasiye Giderken, Doğru Bir Siyasal İletişim

Malumunuz ülkemiz yeni bir seçim dönemine girdi, seçim dönemlerinin ülkemizde ne kadar hareketli, ne kadar şaşalı ve ne kadar çekişmeli geçtiğini biliyoruz. Yani arada bir sekteye uğrasa da seçimlerimiz ve tercihlerimiz iyi kötü sandığa yansıyor. Bunun sonucunda da ülkeyi, devleti yönetmeye talip olan parti-partiler kendi hükümetlerini kurarak belirli bir süre iktidarda kalıyor.

Seçimlerde oy kullanılması insanların demokrasiye, ülke yönetimine dair doğrudan kullandıkları tek hak olarak ele alırsak bunun önemi daha iyi anlaşılır. Bu doğrultuda insanların tercihlerini etkileyen bazı paradigmalar var bunlar; siyasi partiler, parti liderleri, teşkilat çalışmaları, medya desteği-yönlendirmesi, parti politikaları-vaatleri ve en önemlisi bütün bunları içerisinde barındıran, halka ulaşılmasını sağlayan, halkta devinime neden olan, halkın tercihlerini etkileyen en önemli faktör iletişim.

İletişim hayatın her alanında, her aşamasında. İletişim bizim sosyal bir varlık olmamızın en önemli parçası ve var olma mücadelemizin en önemli silahı. Dil ile iletişimi birbirinden kesinlikle ayıramayız fakat ben bu yazıda dilden çok iletişim üzerine paylaşımda bulunacağım. İletişimi ele alırken de onun gündemimizi en çok meşgul eden ve önümüzdeki süreçte meşgul edecek olan siyasal iletişimi onun paradigmalarını okuduğum bir kitap üzerinden ifade edeceğim.

Siyasal İletişim, Bilinçli Seçmen ve Bir Kitap

Kitabın adı: Siyasal İletişim, Yazarı: Prof. Dr. Aysel AZİZ. Kitap çok kapsamlı olmasa da yakın siyasal iletişim tarihimizi genel hatları ile ele alması ve genel bilgiler vermesi nedeni ile siyasal iletişimi okumaya başlamak için ele alınması gerek diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra kitap içerisinde işlenen genel konular şöyle:

  • Siyasal İletişim Olgu ve Süreci
  • Siyasal İletişimde Yöntem ve Teknikler
  • Siyasal Partilerde İletişim
  • Siyasal İletişim ve Medya
  • Türkiye’de Siyasal İletişim ve Seçim Kampanyaları

Kitap içerisinde belirli konu başlıkları var fakat bu konuların alt başlıkları içerisinde siyasal iletişime dair çok özel ve özet bilgiler var.

Her okur iyi bir siyasal iletişim analizcisi olmak istemese de iyi ve bilinçli bir seçmen olmak zorundadır. Bu nedenle doğru kararlar alarak bilinçli hareket etmek için siyasal iletişimin, siyasal enformasyonun, siyasal propagandanın, retoriğin, siyasal aktörün ne olduğunu bilerek hareket etmelidir.

Kitap siyasal iletişime dair genel bilgilerin öğrenilmesine katkı sağlamakla birlikte siyasal iletişime maruz kalan seçmenin, kamuoyunun nasıl bir duyum ile siyasal aktörlerin söylemlerini analiz etmeleri gerektiğinin ipuçlarını vermektedir.

Siyasal İletişim Üzerine Kitap İçerinden Bazı Alıntılar:

Siyasal İletişim Nedir? “ Siyasal İletişim; siyasal aktörlerin belli ideolojik amaçlarını, belli gruplara(halka), kitlelere(kamuoyuna), ülkelere ya da bloklara kabul ettirmek, uygulamaya koymak üzere çeşitli iletişim tür ve tekniklerinin kullanılarak yapılması” dır.

Propaganda Nedir? “ Propaganda sözcük olarak mesajların otoriter bir biçim(üslup) ile tek taraflı ve yoğun olarak hedef kitleye aktarılması” dır.

Hitlerin Propaganda Bakanı, Joseph Goebbels’in Propaganda üzerine sözleri: “Propaganda yapmak, her yerde hatta tramvayda bile düşüncelerimizden söz etmektir. Propaganda çeşitleriyle de, durumlara uymadaki esnekliği ile de, etkileriyle de sınırsızdır”.

Retorik Nedir? “Retorik kısaca akıllıca yapılan konuşmadır”.

Aristoteles’ e Göre Retorik? “Belli bir durumda, elde var olan inandırma yollarını kullanma yetisidir”.

Bilinçli seçmen ve bilinçli bir toplum için daha fazla okuyup, okutmamız gerektiğini düşünerek bu yazıyı yazdım. İnşallah yazı ve kitap tavsiyesi sizler için faydalı olacaktır. Sizler bu yazıdan güzel şeyler öğrendiyseniz ve sevdiğiniz insanlarında bu yazıyı okuyup bir şeyler öğrenmelerini istiyorsanız beğenin ve paylaşın

Bilinçli bireyden, bilinçli topluma, okuyarak ve okutarak hep birlikte…

İyi paylaşımlar.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

2 Replies to “Yoğun Propagandaya Maruz Kalacağımız Bir Seçim Dönemine Girerken Bir Kitap Analizi

  1. yeni bir seçim öncesi böyle bir kitap size eminim bir çok şey katmıştır ismail bey. ben özellikle RETORİK kavramına yoğunlaştım yazıda. son dönemlerde bu kavramın içeriğine uygun olmayan konuşmalar yaparak ülke yönetimine geçmek isteyen siyasiler oldukça fazla. başta Akıllıca ve tutarlı konuşmalar yapabilcek liderlere ihtiyacımız var.

  2. Teşekkür ediyorum Zeliha Hanım, faydalı olabildiyse ne mutlu bize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir