Sosyal Medyada İş Büyütmek

Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanarak İşinizi Büyütmeyi


Hiç Düşündünüz mü?

Paylaşım meraklılarının sanal da olsa buluşma noktası olan sosyal paylaşım siteleri her geçen gün daha büyük rağbet görüyor. Özellikle gençler zamanlarının çoğunu Facebook, Twitter, Friend Feed, LinkedIn, Youtube, Digg, Flickr, Myspace, Technorati gibi sitelerde geçiriyor. Peki boşa zaman harcamak yerine para kazanmak yada bu siteleri kendi işinizi büyütmek için kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Sosyal ağlar bu konuda iş sahiplerini reklam maliyetinden kurtararak müşterileriyle doğrudan temas imkanı sunuyor. Diğer satış teknikleri pazarlama argümanları gibi bu siteleri de aktif bir şekilde kullanarak işinizi büyütmek mümkün.

İşte sosyal paylaşım siteleri sizin etkinliğinizi artırarak işinizde hedeflediğiniz başarıyı yakalamak için birkaç adım ile bunu gerçekleştirmenize yardımcı oluyor.

Sosyal Paylaşımın Adımları

1- İşinize en uygun siteyi belirleyin: Sosyal paylaşım siteleri birçok farklı amaç için oluşturulabilir. Ancak siz iş alanınızla ilgili olanları tercih etmelisiniz. Bu sitelerde aynı dili konuştuğunuz insanlar olduğunu göreceksiniz. Bu da size ortak ya da müşteri bulma hususunda yardımcı olacaktır.

2- İşinizi sunabileceğiniz önemli gruplara ve fan sayfalarına katılın: Sosyal paylaşım sitelerinde yeni iseniz, çevrenizin daha dar olması normal. Ancak işinizle ilgili önemli grup ve forumlara katılarak çevre edinmeniz mümkün. Ancak bu sitelerde yapacağınız paylaşımlarda kuru kuruya ürünün reklamını yapmaktan ziyade, işinizle ilgili diğer üyelerin de cevap yazabileceği fikirlerinizi yazmaya özen göstererek geribildirimleri değerlendirin. Böylesi daha etkili olacaktır.

3- Sektörünüzdeki önemli kişilerle iletişim kurmaya çalışın: İş sahanızı ilgilendiren internetteki ünlü kişi ve blog yazarları ile iletişim kurmayı deneyin. Sektöre olan ilginiz ve öğrenme hevesinizi gösteren mesajlar yazarak paylaşımlarda bulunun. Bunlar size karşı ilgi uyandıracaktır.

4-  Paylaşımlarınız ve yaptığınız yorumlarınız ile kendinize iyi bir imaj oluşturun: Aktif,  tutarlı, sabırlı, eleştiriye açık olun. Paylaşımlarınızı sürekli güncelleyin, yeni yeni şeyler ekleyin. Uzun süre pasif kalırsanız takip edilmezsiniz, ilgi çekiciliğiniz kalmaz hesabınız kapanır ve buda işinize yansır..

5- Yapmış olduğunuz işte uzmanlaşın ve uzman olduğunuzu gösterin: Diğer üyelerin işine yarayacak strateji ve fikirlerinizi paylaşmanız güvenilirliğinizi artıracaktır. Bu sayede takipçileriniz artar ve iyi bir iş networkü elde edersiniz.

6- Diğer üyeleri dinleyin ve sorularını cevaplayın: Gruptaki diğer üyelerin paylaşımlarını takip ederek sektörünüzle ilgili soruları yanıtlamaya çalışın. Böylelikle iş alanınızla ilgili kaygı ve sorunlarınızı da görmüş olursunuz. Nerede olduğunuzu bilmek, hedeflerinize ulaşmak konusunda size yardımcı olacaktır.

Sosyal paylaşım siteleri size işiniz ile ilgili ulaşılabilirliği arttıracağı gibi, alanınızda size iyi bir network, iyi bir marka imajı ve müşteri ile ilgili direkt kontak sağlayacaktır. Bu adımları atarken mutlaka bu işin uzmanından profesyonel destek almayı unutmayın.

Çünkü sosyal paylaşım sitelerinde kullanılan bütün materyaller sizin marka imajınızı yansıtacaktır. Bu nedenle profesyonel destek almanız önerilir.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü                                                                        Fikir: ZamanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir