Sosyal Medyanın Kim Neresinde?

Sosyal Medyanın Neresindesiniz?


Çarşamba akşamları Düşün Taşın Derneği tarafından gerçekleştirilen Düşün ME Taşın MA toplantısında Sosyal Medyanın Neresindesiniz? Sorusuna cevap aradık ve kendimizi bu yeni trendin bir yerlerinde görmeye çalıştık.

Dünya üzerinde internet ilk kullanılmaya başladığı anda, aslında kimse bu tür sosyal ağların var olabileceğini ya da paylaşım sitelerinin bu kadar ilgi uyandırabileceğini hiç tahmin edemiyordu.Şimdi ise internet ilk kullanım amacının dışında nelere vesile olduğu konusunda çok farklı görüşler var.

3 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleştirilen Düşün ME Taşın MA toplantısın da bizler de bu konu üzerine biraz kafa yorduk ve sanal alem de gerçekleştirilen bu sanal konuyu sahada yüz yüze görüştük.

Kim Ne Dedi…

İnsanlar bulundukları konum itibari ile ve yaptıkları iş nedeni ile bu soruya farklı cevaplar verdi. Zaten normal olanı da buydu. Kimisi sosyal medyanın tam içinde kimisi sosyal medya kavramını yeni yeni kabullenmeye çalışıyor kimi de sosyal medya ve unsurları ile tanışmış ama onu nasıl kullanacağını pek bilemiyor. Tam bu nokta da bir çatışma çıkıyor, sosyal medyanın faydaları ve zararları nelerdir bunlar tartışılıyor.

Aslında olması gerekende bu fakat sosyal medya ilk olarak hangi amaçla ortaya çıktı ve insanlar bunu hangi amaç doğrultusunda kullandı.  Bu sorunun cevabına: Sosyal medyanın günümüzde en çok kullanılan aracı facebook üzerinden gidecek olursak çok farklı sonuçlar elde edebiliriz.

Çünkü facebook”un hikayesin de ilk kuruluş amacı yer alır ve bunu herkes bilir. Bu nedenle insanlarımız facebook ya da diğer paylaşım sitelerini hep kendi istekleri ve yönelimleri doğrultusunda kullanıyor.

Sosyal Ağların kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir:

Arkadaş Edinme: Bu kişinin sosyal ağlarla ilk tanıştığı andaki düşüncesi

Arkadaşları ile iletişim kurma: Okul ya da iş arkadaşları ile iletişime geçme.

Aidiyet Duygusu: Sanalda olsa insanlar bir şeylerle irtibatlı olmayı seviyor.

Kendini Gösterme: Kişi sanal da olsa kendini gösterme duygusu taşıya biliyor.

İşini Gerçekleştirme ya da Pazarlama: Pazarlamaya farklılık katma.

Haberdar olma: Kişi istediği bir konuda haber almak istiyorsa bunu kullanıyor

Tanınmak ve Tanıtmak: İnsanlar hem işlerini hem de kendilerini tanıtmak istiyor.

Yada bir çok farklı kullanım amaçaları…

Tabi bu sosyal ağların ne kadar kullanıcısı varsa kullanım amacı da o kadar değişiklik gösterir. Peki sosyal ağların kullanım amacı bu kadar farklılık gösterirken, sosyal paylaşım sitelerinin çıkış noktası neresi bunun temelini ne oluşturuyor?

Sosyal Ağların Çıkış Noktası

HowStuffWorks (HSW)  isimli haber sitesine göre, sosyal paylaşım siteleri yeni bir konsept değil. Gerçekte, sosyal paylaşım siteleri bireyler arasındaki ilişkilerin yapısıdır. Dünya üzerindeki herkes büyük sosyal ağın bir parçasıdır.

Fakat, biz daha küçük ve aşikar bir yapının ara ağlarıyız. Bu ara ağları ailemiz, arkadaşlarımız, mesleklerimiz, okullarımız ve hobilerimizle tanımlıyoruz. İşyerinde de sosyal bir ağınız var. İlkokuldaki ya da lisedeki arkadaşlarınızla da sosyal bir ağınız var.

Bu liste durmadan uzayıp gider ve ağınızdaki birçok insan da birbiriyle örtüşebilir. Ayrıca, arkadaşlarınız sürekli artıyor ve yeni kişilerle karşılaşıp arkadaş olarak onları da ağınıza ekliyorsunuz.

Sosyal Ağların Temeli

Yüz yüze iletişim imkanı da sunan bu sosyal siteler güçlü oluyorlar. Fiziksel olarak kendi profil bilgilerinizi, arkadaşlarınızı, arkadaşlarınızın arkadaşlarını ve onlarla irtibat halindeki kişileri görebiliyorsunuz. Özellikle büyük kentlerde insanların birbirinden haberdar olabilmesi ve sanal da olsa bir şeyler paylaşabilmesi insanları mutlu ediyor.

Bu siteler yeni birini bulmanın yanında arkadaşlıklarını sürekli tutma imkanı da veriyor. Ancak, bir kez bu tür sosyal paylaşım sitesine üye oldunuz mu zamanınızın çoğunu burada geçirdiğinizi fark edersiniz.

Peki sizce bu arkadaşlarınızla iyi vakit geçirme midir, yoksa bir bağımlılık mıdır? Bu soru bizleri yine başa döndürmektedir. Siz sosyal medyanın nesrindesiniz? İşte insanlar ne kadar farklılık gösterirse, o kadar da sosyal ağların kullanım amacı farklılık gösterebilir. İnsanların kullanım amacına ve kişilik yapılarına göre de sosyal ağlar onda farklı etkiler doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir