Sosyal Ağ – Facebook Filmi – Vizyon Film Analiz (2)

A- Sosyal Bir Gençten, Sosyal Paylaşım Sitesi:)))

Sosyal Ağ: Mark Zuckerberg:

Namı değer www.facebook.com‘un filmi yapıldı. Bu tüm dünyayı kasıp kavuran paylaşım çılgınlığının moderatörü Facebook aceba nasıl kuruldu, hikayesi nasıldı, izleyenlerde bu hikayeden etkilenip bir çılgın buluşa imza atar mıydı.

Filmin Konusu

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Hardvard’ ta okuyan zeki bir öğrenci fakat dünyanın beklide en sosyal okulunda olmasına rağmen a sosyal denilebilecek, kız arkadaşı ile problemleri olan, kaldığı yerde oda arkadaşları ile takılan ve birkaç sevdiği arkadaşı dışında arkadaşı olmayan internet ile haşır neşir olan biri olarak tanımlanıyor. Belki de Mark gerçek hayatta böyle olmaya bilir.

Facebook’un Alt Yapısı

Mark bir gün kız arkadaşı ile girdiği diyalog yüzünden onunla tartışır. Bu tartışma üzerine kız arkadaşı Mark’ı terk eder. Bu duruma sinirlenen Mark kendini bilgisayara ve alkole vurur. Mark’ın bilgisayarda ilgilendiği ve üzerinde çalıştığı konu ise kız arkadaşının gıyabında tüm kızlarda intikam almaktır.

Bu intikam planı doğrultusunda Mark sanırsam 48 saat hiç bilgisayarın başından hiç kalkmadan Hardvard’lı tüm kızların fotoğraflarının kullanılacağı karşılaştırmalı bir program yazar ve bunu bir site haline getirerek iki fotoğraflı tek çerçeve ve altında oylamaya katılanların tıklayacağı linkler. Adını daha sonradan öğrendiğim facemash.com’ u kurar.

Bu program o kadar çok tutar ki sanırsam bir gecede 22 bin tık alır bu Hardvard içerisinde bir ilktir ve Hardvard’ın sistemi çöker. Mark yaptığı program ile intikamını alır fakat disipline verilir. Bu olaydan sonra Mark okulu bırakır. Artık okulda çok tanınan ve Hardvard’ın sitemini çökerten biri olarak anılmaya başlanır.

Facebook Kuruluyor

Mark’ın böyle bir program yapması bazılarının dikkatini çeker. Bu kişiler okulun kürek takımında olan iki kardeş ve onların bir arkadaşı. Mark’ı bularak ona yapmak istedikleri site hakkında bilgi verir. Filme göre bu site Facebook’un temelinin atıldığı fikirdir. Mark hiç düşünmeden kabul eder ve ne yapmak istediklerini dinler.

Bu olaydan sonra mark onları hiç aramaz ve kendi kafasında oluşturduğu fikirler ile de harmanlayarak Facebook’u kurmaya başlar. Bu arada Mark’ a en büyük yardımı birlikte kaldıkları yakışıklı ve zengin arkadaşı Eduardo yapar. Mark Eduardo’nun yardımları sayesinde Facebook’u kurar ve açılışını yapar. İlk olarak adı The Facebook.com olarak konur.

Facebook, Hardvard, Eduardo, Mark

Filmde facebook fikrinin oluşması ve böyle bir sitenin ortaya çıkmasında çok kişinin katkısının olduğu vurgulanıyor. Facebook o kadar tutuyor ki arkadaşlık siteleri içinde inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Facebook’un klasik hikayesinde de sürekli anlatılır Hardvard’lı öğrenciler için yapıldı diye, aslında bir nevi öyle. Sitenin Hardvard içerisinde bu kadar tutması ve inanılmaz tıklar alması Facebook’u Amerika da 18 ayda en büyük arkadaşlık sitesi haline getiriyor.

Film de Mark’ın ticari ahlakı, iş ortakları ile ilişkileri, fikir hırsızlığı, Eduardo’ya attığı kazık (Beni en çok kızdıran olay bu arada) nasıl a sosyal bir genç olduğu, kimlerle ortak olduğu, yaşantısı vs konular anlatılıyor. Facebook bir sosyal paylaşım sitesi fakat onu yapan genç film de a sosyal, sünepe ve bağımlı biri olarak anlatıyor.

Facebook’un %51 Mark’ın,%37’si Eduardo’nun,% 5 pragramcının,% 7, pazarlamacının olarak geçiyor. Fikrini verdikleri için kürekçi kardeşlere 65 milyon dolar tazminat. Filmde Facebook davası da işleniyor.  Şu an facebook 6OO milyon kullanıcıya yaklaştı, piyasa değeri 25 milyar dolar, Mark ise dünyanın en genç zengini. İzlemeye değer bir film.

Paylaş-ı Yorum: İsmail Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir