YGA Part 2: Güler Sabancı ve Liderlik

YGA’nın ilk konuğu:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Güler Sabancı.

Ortaöğretimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1978′ de tamamlamış. Güler Sabancı, profesyonel yöneticilik hayatına ailenin lastik fabrikası olan Lassa Kocaeli’nde başlamış. Daha sonra KordSA’nın genel müdürlüğünde 14 yıl görev yapmış. Amcası Sakıp Sabancı’nın 2004’de vefatından sonra Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na gelerek en üst yönetici lider konumuna ulaşmış.

Güler Sabancı, 2004 yılında Financial Times tarafından “Avrupa’nın en güçlü 30 Kadını” arasında gösterilmiş, 2009 yılında Financial Times tarafından ilk kez hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde beşinci sırada yer almış, aynı yıl Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde sekizinci olmuş.

Güler Sabancı 2010 yılında ise Forbes tarafından hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde yedinci sırada yer alarak yöneticilik ve liderlik kariyerinin zirvesine ulaşmıştır.

İlk Konuşmacı Güler Sabancı ve Tepkimeleri

Güler Sabancı’nın ilk konuşmacıydı bu benim adıma da bir ilkti. Çünkü Güler Sabancı’yı daha önce hiç canlı izlememiştim. Güler Sabancı’nın konuşmasının ilk başındaki söylemi ise bizi heyecanlandırmıştı. Aynen aktarıyorum;

“ Vaauv Lütfi Kırdar yıkılıyor” oldu. Ardından 2 bin kişilik geleceğin lider adaylarına,  tecrübeyle harmanlanmış, bir liderin yanında yetişmiş, bir bayan lider olarak, bir lider nasıl olmalı, geleceğin liderleri nasıl olacak onu anlattı.

Günümüzde uluslar arası şirketlerin en büyük probleminin lider yöneticiler tarafından yönetilmemesi olduğunu söyledi.

İlk aklıma gelen; belki de bunun en iyi ve en büyük örneği BP’nin yöneticileri. Sosyal sorumluluk bilincinin hiç olmadığını dünyayı etkileyen Meksika körfezindeki petrol faciası ve ardından gelen inanılmaz boyutlu çevre felaketi. Bu durumun çözümü belki de günümüzün ve geleceğin liderlerinin sosyal girişimci ve sosyal sorumluluk bilincinde yetişmesi olacak. Eğer geleceğin liderleri bu hassasiyetleri gözeterek yetişir ve bu doğrultuda liderlik anlayışı sergilerse dünya daha yaşanabilir hale gelecek.

Güler Sabancı kendisine en yakın lider olarak gördüğü ve ondan feyiz aldığı liderin Sakıp Sabancı olduğunu söyledi.

Sakıp Sabacı ve Liderlik: Lider(SA)

“Sakıp Sabancı’nın liderliğini, kesinlikle patronluğundan almadığını, liderliğini; çalışkanlığından, hoşgörüsünden, her şeye açık olmasından, her şeyin olumlusunu düşünmesine, ekip arkadaşlarına, çalışanlarına ve ortaya koyduğu manevi değerlerine borçluydu.

Çünkü o gücünü Türk toplumundan alıyor ve o doğrultuda liderlik. Tüm liderlik özelliklerini Türk toplumuna ve onun öz değerlerine borçlu olduğunu söylerdi” şeklinde oldu.

Güler Sabancı’nın liderlik üzerine tespitleri

Bir liderlik en iyi sahada öğrenilebilirdi bu nedenle iyi yönetici ile iyi lider arasında kesin bir ayrım vardır. “İyi yönetici bir işin nasıl yapılacağını söyler fakat içerisine dahil olmaz, iyi lider yönetici ise bir işin nasıl yapılacağını söylemekle birlikte işin başına geçer değişime ve gelişime öncülük eder” şeklindeydi.

Günümüzün lider gençleri üzerine söylemleri gerçekten dikkat çekiciydi. Bizim jenerasyonu tamamen küresel bir jenerasyon olarak tanımlayarak, doğduğumuz andan itibaren küreselliğin, kitle iletişimin ve inanılmaz hızlı bir değişim içerisinde yer aldığımızı söyledi. Bu jenerasyonun bu gün ile gelecek arasındaki köprüleri kuracağını belirtti.

Artık günümüzde yetişen liderlerin sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik bilinci ile yetiştiğini, kendilerini ve şirketlerini sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını sağladığını söyledi.

Güler Sabancı liderliği her türlü oluşumda ve harekette görmenin mümkün olduğunu ve “Nerede bir topluluk bir araya gelmişse orada bir liderlik vardır” anlayışı ile özetledi

Güler Sabancı’nın son sözü ise: “ Hayata artı katacak liderler olun” oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir